Ayak Terlemesi Sorunu

Ayak terlemesinin hayati tehlikesi yoktur. Ancak oldukça bölgesel aşırı terleme şeklidir. Ayakkabıdan dışarı taşan ıslaklık ve kötü ayak kokusu ciddi sosyal problemlere yol açabilir.

Fiziksel Sorunlar

Ayak terlemesini saklamak diğer bölgelere daha kolay olsa da bazen ayakkabı suya girmiş gibi ıslanabilir. Ayakkabı üzerinde terdeki tuzun beyaz lekeleri kalıcı olabilir. Açık ayakkabı veya terlik giyerek sokakta dolaşınca kısa sürede ayaklar çamur içinde kalabilir. Terlikler ıslaktan kayabilir.

Sosyal Sorunlar

Ayak bakımının iyi yapılmadığı veya uygun ayakkabı giyilmediği durumlarda çevreyi rahatsız edici ayak kokusu olabilir. Ayak terlemesi olanlar kötü koku ve ıslak ayak görüntüsünden utanarak sosyal ortamlardan kaçınabilirler. Evde kalmak için mazeret üretebilirler. Ayrıca ayakkabı ve çorap değiştirme, sık banyo yapma, yıkanma gibi nedenlerle uzun zaman kaybedebilirler.

İşle İlgili Sorunlar

Çorap ve ayakkabıları günde birkaç defa değiştirmek gerekebilir. Ayaklardaki sürekli ıslaklık, cildin kabarmasına, tahriş olmasına ve bunun sonucu bakteri ve mantar üremesi kolaylaştır. Mantar hastalığı çok fazla kaşıntı yapabilir ve lenfanjit hastalığının gelişmesine yol açabilir. Koku önleyici, yeni ve özel ayakkabı, çorap alımı nedeniyle önemli maddi kayıplara olabilir.

Terleme.Com © Tüm hakları saklıdır. | Yasal Uyarı