El Terlemesi Sorunu

El terlemesinin hayati tehlikesi yoktur. Ancak en sıkıntılı bölgesel aşırı terleme şeklidir. Çünkü tüm işlerde kullandığımız ellerin terlemesi birçok faaliyetimizi engeller.

Fiziksel Sorunlar

Islak ellerin oluşturduğu anormal görüntü yanında en rahatsız edici durum el teması ve tokalaşma esnasında ortaya çıkar. Çünkü ıslak bir eli tutmak diğer kişilerde irkilme hissi ve elini çekme duygusu oluşturur. Ellerini yıkamak veya silmek isterler. Bunu farkeden terleyen kişi kendince önlemler almaya çalışır. Tokalaşmadan önce ellerini fark ettirmeden giysilerine siler veya sürekli mendil taşırlar. Uzun kollu giysilerle ellerini saklarlar.

Sosyal Sorunlar

El terlemesi olanlar dans etmekten, sevdiklerinin elini tutmaktan çekinirler. Kapı tokmaklarını çeviremezler, düğmelere basamazlar. Toplu taşıma araçlarında sıkıntıya girerler. Nemli ve soğuk el sıkma iş görüşmelerinde güvensizliğe neden olur. Sosyal ilişki zorlukları ve yanlış anlaşılmaya bağlı iş kayıpları olabilir. İnsanlarla etkileşimde olmayacakları meslekleri tercih ederler. Sık sık işlerini değiştirebilirler.

İşle İlgili Sorunlar

El terlemesi olan kişiler özellikle ellerle yapılan işlerde başarısız olurlar. Birçok nedene bağlı iş üretkenliği azalır. Ellerdeki ıslaklık iş yapmayı engelleyebilir. Büroda çalışanlarda kitap, belge ve kağıtlarda lekeler oluşur. Kalemle yazarken, bilgisayar klavyesi kullanırken parmaklar kayabilir. El terlemesi olanların kafeterya ve fırınlarda, kuaför ve sağlık alanlarında, elektronik işlerinde çalışmazlar. Eldeki alet ve nesneler düşebilir. Enstrüman çalmaları, beyzbol, tenis, golf oynamaları çok zorlaşabilir.

Terleme.Com © Tüm hakları saklıdır. | Yasal Uyarı