Yüz Terlemesi Tedavisi

Yüz terlemesinin ameliyatsız çözümü, tedavileri nelerdir? Yüz terlemesi için ilaç tedavisi, botoks nasıl yapılır? Yüz terlemesi için krem, losyon etkili midir? Terleme geçer mi, etkisi kalıcı mıdır?

Önlemler

Yüz terlemesi oldukça sıkıntılı bölgesel aşırı terleme şeklidir. Terlemiş ve ıslak yüzün anormal görüntüsü yanlış anlaşılabilir. Normalden fazla yüz terlemesi varsa; sıcak hava ve nemli ortamda durmamak, alkol ve sigarayı kesmek, kahve, çay ve sıcak içecekler, acı, ekşi ve sıcak gıdalardan kaçınmak, stres ve heyecandan uzak durmak gerekir.

Krem-losyon tedavisi

Uygulaması: krem, losyon, sabun, jel vb yüze (göz, ağız, burun hariç) sürülür. Etki şekli: ter bezi kanalını tıkayarak terin dışarıya çıkışını önler. Etkisi: geçicidir, her akşam uygulanması gerekir. Kullanım yeri: yüz ve kafada nemlenme şeklinde terlemede kullanılır. Sakıncaları: etkisi azdır, alerji, cilt tahrişi yapabilir.

İlaç tedavisi

Uygulaması: antikolinerjik ilaçlar terleme önleyici olarak kullanılabilir. Etki şekli: terleme yapan sempatik sistemi baskılar. Etkisi: geçicidir, 10-12 saatte bir alınması gerekir. Kullanım yeri: yüz ve kafa bölgesinde şiddetli terleme için kullanılır. Sakıncaları: ağız ve boğaz kuruluğu, kabızlık, idrara çıkma zorluğu, görme bulanıklığı, çarpıntı gibi yan etkileri vardır.

Botoks tedavisi

Uygulaması: kafa ve saçlı deriye botox enjeksiyonları yapılır. Etki şekli: ter bezlerinde geçici felç yapar. Etkisi: geçicidir, 6 ayda bir uygulanması gerekir. Kullanım yeri: kafa ve saçlı deride ıslaklık şeklinde terlemede kullanılır. Sakıncaları: duyu kaybı yapar, pahalıdır.

Terleme.Com © Tüm hakları saklıdır. | Yasal Uyarı