Aşırı Terleme Nedir?

Kişinin günlük faaliyetlerini, sosyal yaşantısını, öğrenimini, iş hayatını, psikolojik durumunu etkileyen terleme varsa, bu duruma aşırı terleme hastalığı (hiperhidroz) denilir.

Terleme normalde vücut sıcaklığını ayarlamak (vücut ısısını düşürmek) için çalışan bir fonksiyondur. Beyinde vücut sıcaklığını sürekli olarak takip eden bir merkez (ısı düzenleme merkezi) bulunmaktadır. Vücut sıcaklığı bir nedene bağlı olarak artarsa termostat gibi çalışan ısı düzenleme merkezi sempatik sinirler yoluyla ter bezlerine sinyal gönderir ve ter bezlerini çalıştırır. Ter bezlerinden atılan ter; fizik kuralları gereği deriden sıcaklık alarak buharlaşır ve klima gibi vücudu soğutur.

ter

Havanın sıcak olması, aşırı nem, spor yapmak, bedenen çalışmak, aşırı giyinmek, sentetik giysiler, alkol almak, sigara içmek, kahve, çay gibi sıcak içecekler, acılı-baharatlı ve sıcak yemekler, stres, heyecan vb. olağan (normal) nedenlerle ve günün belirli zamanlarında terleme olması sağlıklı bir durumdur.

Terlemenin normal mi, aşırı mı olduğunu nasıl anlayabiliriz?

Kişi spor yapmadığı, ortam sıcaklığının normal olduğu, acı bir şey yemediği, sıcak bir şey içmediği durumlarda terliyorsa veya yanındaki diğer kişiler terlemediği halde terleme oluyorsa bu anormal bir durumdur. Ancak normalden fazla olduğu düşünülen terlemenin miktarından çok kişiyi etkileme derecesi önemlidir. Kişinin işine, sosyal durumuna, yaşadığı çevreye göre normalden çok olan terleme her kişiyi farklı şekillerde etkileyebilir.

Terlemenin kişiyi etkileme dereceleri

1. Asla fark edilmez ve günlük faaliyetleri engellemez.
2. Kabul edilebilir seviyededir, zaman zaman günlük faaliyetleri engeller.
3. Pek kabul edilebilir değildir ve sık sık günlük faaliyetleri engeller.
4. Kabul edilemez haldedir ve daima günlük faaliyetleri engeller.

Buna göre 3 ncü, 4 ncü derece terleme olanlarda aşırı terleme vardır ve tedavi gerekir.