Logo

Ayak Terlemesi Tedavisi

Ayak terlemesi nedenleri, sebepleri nedir? Neden olur? Koku varsa nasıl önlenir? Aşırı ayak terlemesi için krem, botoks, bitkisel çözüm var mıdır? Ayak terlemesi tedavisi ve lomber sempatektomi ameliyatı nasıl ve nerede yapılır.

Ayak terlemesi başka bir hastalığa bağlı değildir. Terlemeyi ayarlayan sempatik sistemde ayar bozukluğu vardır. Ayaklarında aşırı terleme olanlarda sempatik sistem aşırı duyarlı ve fazla çalışmaktadır. Yapılan tüm tetkikler normaldir.

Aşırı ayak terlemesi kişinin yaşantısını etkileyecek derecede ise:
Geçici tedavi olarak: krem-losyon, botoks, iyontoforez yapılabilir.
Kalıcı tedavi olarak: lomber sempatik blokaj veya lomber sempatektomi yapılabilir. El, koltuk altı, yüz terlemesi ile birlikte ise kalıcı klipsli ETS yapılabilir.

 • ter

  Klipsli ETS yapılır mı

  Sadece ayak terlemesi varsa klipsli ets tedavisi yapılmaz. Klipsli ETS tedavisi: koltuk altı terlemesi, el terlemesi, yüz terlemesi veya yüz kızarması için yapılır. Bunlarla birlikte ayak terlemesi varsa; 100 kişiden 60 kişide ayak terlemesi tam geçer, 20-25 kişide azalır, 15-20 kişide geçmez.

  ter

  Kalıcı tedavi yapılır mı

  Tek başına ayak terlemesi varsa ve geçici tedaviler yetersiz kalırsa kalıcı tedavi olarak lomber sempatektik blokaj veya lomber sempatektomi ameliyatı yapılabilir.

  ter

  Lomber sempatik blokaj

  Şiddetli ayak terlemesi için Algoloji Uzmanı tarafından bel bölgesinden ultrason veya tomografi eşliğinde omurga yanındaki sempatik sinire ilaç uygulanır. Ter bezi sinirlerinde geçici veya kalıcı blok yapar. Kanama vb komplikasyonlara neden olabilir. Uygulaması zor, başarı oranı düşüktür.

  ter

  Lomber sempatektomi ameliyatı

  Karın bölgesinde, göbeğin kenarından yanlara doğru (iki taraflı) 7-8 cm uzunluğunda kesilerle yapılır. Burada ayak bölgesini etkileyen sempatik sinirler kesilir veya klips konulur. Kesi izleri belli olabilir. Erkek hastaların %1'inde impotans riski vardır. Kalıcı etki ve başarı oranı %90 civarındadır.

  ter

  Yan etkileri

  Klipsli ETS yan etkileri: El terlemesi, koltuk altı terlemesi, yüz terlemesi veya kızarması gibi, hangi bölge için klipsli ets yapılmışsa o bölgeye ait yan etki görülebilir.

 • ter

  Geçici tedaviler

  Ayak terlemesi oldukça sıkıntılı bir terleme şeklidir. Yaz mevsiminde ve ayakkabı çıkarılınca daha rahatsız edici olabilir.

  ter

  Krem-losyon tedavisi

  Uygulaması: terleme önleyici krem, losyon, sabun, jel vb ayaklara sürülür. Etki şekli: ter bezi kanalını tıkayarak terin dışarıya çıkışını önler. Etkisi: geçicidir, her akşam uygulanması gerekir. Kullanım yeri: ayaklarda nemlenme şeklinde hafif terlemede kullanılır. Sakıncaları: alerji, cilt tahrişi yapabilir. Genelikle etkisiz kalır.

  ter

  İyontoforez tedavisi

  Uygulaması: ayaklara özel cihazla 30 dakika kadar elektrik verilir. Etki şekli: elektrik ter bezlerine şok etkisi yapar, birkaç gün ter durur. Etkisi: geçicidir, haftada 2-3 defa ömür boyu uygulanması gerekir. Kullanım yeri: ayaklarda nemlenme şeklinde terlemede kullanılır. Sakıncaları: etkisi az, zaman alıcı ve bıktırıcıdır, yanma yapabilir.

  ter

  Botoks tedavisi

  Uygulaması: ayaklarda 15-20 yere botox enjeksiyonu yapılır. Etki şekli: ter bezlerinde geçici felç yapar. Etkisi: geçicidir, 6 ayda bir uygulanması gerekir. Kullanım yeri: ayaklarda ıslaklık şeklinde terlemede kullanılır. Sakıncaları: duyu kaybı yapar, pahalıdır.

 • ter

  Fiziksel sorunlar

  Ayak terlemesini saklamak diğer bölgelere daha kolay olsa da bazen ayakkabı suya girmiş gibi ıslanabilir. Ayakkabı üzerinde terdeki tuzun beyaz lekeleri kalıcı olabilir. Açık ayakkabı veya terlik giyerek sokakta dolaşınca kısa sürede ayaklar çamur içinde kalabilir. Terlikler ıslaktan kayabilir.

  ter

  Sosyal sorunlar

  Ayak bakımının iyi yapılmadığı veya uygun ayakkabı giyilmediği durumlarda çevreyi rahatsız edici ayak kokusu olabilir. Ayak terlemesi olanlar kötü koku ve ıslak ayak görüntüsünden utanarak sosyal ortamlardan kaçınabilirler. Evde kalmak için mazeret üretebilirler. Ayrıca ayakkabı ve çorap değiştirme, sık banyo yapma, yıkanma gibi nedenlerle uzun zaman kaybedebilirler.

  ter

  İşle ilgili sorunlar

  Çorap ve ayakkabıları günde birkaç defa değiştirmek gerekebilir. Ayaklardaki sürekli ıslaklık, cildin kabarmasına, tahriş olmasına ve bunun sonucu bakteri ve mantar üremesi kolaylaştır. Mantar hastalığı çok fazla kaşıntı yapabilir ve lenfanjit hastalığının gelişmesine yol açabilir. Koku önleyici, yeni ve özel ayakkabı, çorap alımı nedeniyle önemli maddi kayıplara olabilir.

Dr.Bayram Ali Özuslu | © 2004-2015 Tüm hakları saklıdır. | Yasal Uyarı