El Terlemesi Tedavisi

El terlemesi nedenleri, sebepleri nedir? Neden olur, psikolojik midir? Nasıl önlenir? Aşırı el terlemesi için krem, botoks, iyontoforez, bitkisel çözüm var mıdır? El terlemesi tedavisi ve klipsli ETS ameliyatı nasıl ve nerede yapılır.

El terlemesi en sıkıntılı bölgesel aşırı terleme şeklidir. Çünkü tüm işlerde kullandığımız ellerin terlemesi birçok faaliyeti engeller.

El terlemesi başka bir hastalığa bağlı değildir. Terlemeyi ayarlayan sempatik sistemde ayar bozukluğu vardır. Bölgesel aşırı terleme olanlarda sempatik sistem aşırı duyarlı ve fazla çalışmaktadır. Yapılan tüm tetkikler normaldir.

Aşırı el terlemesi kişinin yaşantısını etkileyecek derecede ise:
Geçici tedavi olarak: krem-losyon, iyontoforez, botoks yapılabilir.
Kalıcı tedavi olarak: klipsli ETS yapılabilir.

 • ter

  Başarı oranı

  Klipsli ETS nin en etkili olduğu bölge ellerin aşırı terlemesidir. Tedavi sonrası 100 kişiden, 99 kişide ellerde tam kalıcı kuruluk olur. 100 kişiden, 1 kişide etkisiz, kalabilir, tekrar edebilir. 20-25 dakika sonra el terlemesinden ömür boyu kurtulabilirsiniz.

  ter

  Sonuçları

  Çok şiddetli el terlemesi olanlarda hayal edilemeyecek derecede etkilidir. Tedavi yapıldığı anda yıllardır süren aşırı el terlemesi geçer. Bu tedaviden sonra güven kazanmış olarak evinize dönebilir ve kuru ellerle işinizde daha kolay sorumluluk alabilir, kişisel yaşantınızda rahat edebilirsiniz.

  ter

  Kimlere yapılmalı

  Kalıcı tedavi olmak isteyenlerde, Geçici tedavilerin yetersiz olduğu ve bunlardan bıkıldığı durumlarda, Birçok bölgede aşırı terleme olanlarda, Damlama-akma şeklinde şiddetli el terlemesi olanlarda tercih edilir.

  ter

  Başka bölgelerde varsa

  El terlemesi için yapılan klipsli ETS sonrası: Koltuk altı terlemesi, yüz kızarması ve ayak terlemesi kendiliğinden geçebilir. Yüz terlemesi aynı ameliyatta farklı bir yere daha klips konularak tedavi edilebilir.

  ter

  Yan etkileri

  100 kişiden 2-3 kişide şiddetli, 7-8 kişide hissedilir refleks terleme görülebilir. Refleks terleme: el terlemesinin durmasına tepki olarak bazı kişilerde: bel, karın, kalça, bacaklar gibi bölgelerde (genellikle bel ve göbekte) terlemenin artmasıdır. Hafif ve hissedilir derecede ise önemli bir rahatsızlık vermez. Şiddetli ise kişiyi oldukça rahatsız edebilir.

 • ter

  Geçici tedaviler

  El terlemesi için krem, losyon uygulaması, botoks yapılması, iyontoforez (elektrik tedavisi) kalıcı veya kesin çözüm sağlamaz. Terleme fazla değilse sürekli uygulayarak kısmen faydalı olabilirler. Terleme aşırı ise yetmez, faydası olmaz. Etkili, faydalı olup olmadığını ancak deneyerek öğrenebilirsiniz.

  ter

  Krem-losyon tedavisi

  Uygulaması: Krem, losyon, sabun, jel vb ellere sürülür. Etki şekli: ter bezi kanalını tıkayarak terin dışarıya çıkışını önler. Etkisi: geçicidir, her akşam uygulanması gerekir. Kullanım yeri: avuç içinde nemlenme şeklinde terleme varsa faydalı olur. Sakıncaları: alerji, cilt tahrişi yapabilir.

  ter

  İyontoforez tedavisi

  Uygulaması: ellere özel cihazla 30 dakika kadar elektrik verilir. Etki şekli: ter bezlerine şok etkisi yapar, birkaç gün ter durur. Etkisi: geçicidir, haftada 2-3 defa ömür boyu uygulanır. Kullanım yeri: avuç içinde ıslaklık şeklinde terlemede kullanılır. Sakıncaları: zaman alıcı ve bıktırıcıdır, ellerde yanma yapabilir.

  ter

  Botoks tedavisi

  Uygulaması: avuç içine 15-20 yere botox enjeksiyonu yapılır. Etki şekli: ter bezlerinde geçici felç yapar. Etkisi: geçicidir, 3-4 ayda bir uygulanması gerekir. Kullanım yeri: avuç içinde ıslaklık şeklinde terlemede kullanılır. Sakıncaları: duyu kaybı yapar, uygulaması çok ağrılı ve pahalıdır.

 • ter

  Fiziksel sorunlar

  Islak ellerin oluşturduğu anormal görüntü yanında en rahatsız edici durum el teması ve tokalaşma esnasında ortaya çıkar. Çünkü ıslak bir eli tutmak diğer kişilerde irkilme hissi ve elini çekme duygusu oluşturur. Ellerini yıkamak veya silmek isterler. Bunu farkeden terleyen kişi kendince önlemler almaya çalışır. Tokalaşmadan önce ellerini fark ettirmeden giysilerine siler veya sürekli mendil taşırlar. Uzun kollu giysilerle ellerini saklarlar.

  ter

  Sosyal sorunlar

  El terlemesi olanlar dans etmekten, sevdiklerinin elini tutmaktan çekinirler. Kapı tokmaklarını çeviremezler, düğmelere basamazlar. Toplu taşıma araçlarında sıkıntıya girerler. Nemli ve soğuk el sıkma iş görüşmelerinde güvensizliğe neden olur. Sosyal ilişki zorlukları ve yanlış anlaşılmaya bağlı iş kayıpları olabilir. İnsanlarla etkileşimde olmayacakları meslekleri tercih ederler. Sık sık işlerini değiştirebilirler.

  ter

  İşle ilgili sorunlar

  El terlemesi olan kişiler özellikle ellerle yapılan işlerde başarısız olurlar. Birçok nedene bağlı iş üretkenliği azalır. Ellerdeki ıslaklık iş yapmayı engelleyebilir. Büroda çalışanlarda kitap, belge ve kağıtlarda lekeler oluşur. Kalemle yazarken, bilgisayar klavyesi kullanırken parmaklar kayabilir. El terlemesi olanların kafeterya ve fırınlarda, kuaför ve sağlık alanlarında, elektronik işlerinde çalışmazlar. Eldeki alet ve nesneler düşebilir. Enstrüman çalmaları, beyzbol, tenis, golf oynamaları çok zorlaşabilir.

Dr.Bayram Ali Özuslu | © 2004-2014 Tüm hakları saklıdır. | Yasal Uyarı