El Terlemesi Tedavisi

El terlemesi nedenleri, sebepleri nedir? Neden olur, psikolojik midir? Nasıl önlenir? Aşırı el terlemesi için krem, botoks, iyontoforez, bitkisel çözüm var mıdır? El terlemesi tedavisi ve klipsli ETS ameliyatı nasıl ve nerede yapılır

El terlemesi en sıkıntılı bölgesel aşırı terleme şeklidir. Çünkü tüm işlerde kullandığımız ellerin terlemesi birçok faaliyeti engeller.

El terlemesi başka bir hastalığa bağlı değildir. Terlemeyi ayarlayan sempatik sistemde ayar bozukluğu vardır. Bölgesel aşırı terleme olanlarda sempatik sistem aşırı duyarlı ve fazla çalışmaktadır. Yapılan tüm tetkikler normaldir.

Aşırı el terlemesi kişinin yaşantısını etkileyecek derecede ise:
Geçici tedavi olarak: krem-losyon, iyontoforez, botoks yapılabilir.
Kalıcı tedavi olarak: klipsli ETS yapılabilir.

res

Başarı oranı

Klipsli ETS nin en etkili olduğu bölge ellerin aşırı terlemesidir. Tedavi sonrası 100 kişiden, 99 kişide ellerde tam kalıcı kuruluk olur. 100 kişiden, 1 kişide etkisiz, kalabilir, tekrar edebilir. 20-25 dakika sonra el terlemesinden ömür boyu kurtulabilirsiniz.

res

Sonuçları

Çok şiddetli el terlemesi olanlarda hayal edilemeyecek derecede etkilidir. Tedavi yapıldığı anda yıllardır süren aşırı el terlemesi geçer. Bu tedaviden sonra güven kazanmış olarak evinize dönebilir ve kuru ellerle işinizde daha kolay sorumluluk alabilir, kişisel yaşantınızda rahat edebilirsiniz.

res

Kimlere yapılmalı

Kalıcı tedavi olmak isteyenlerde, Geçici tedavilerin yetersiz olduğu ve bunlardan bıkıldığı durumlarda, Birçok bölgede aşırı terleme olanlarda, Damlama-akma şeklinde şiddetli el terlemesi olanlarda tercih edilir.

res

Başka bölgelerde varsa

El terlemesi için yapılan klipsli ETS sonrası: Koltuk altı terlemesi, yüz kızarması ve ayak terlemesi kendiliğinden geçebilir. Yüz terlemesi aynı ameliyatta farklı bir yere daha klips konularak tedavi edilebilir.

res

Yan etkileri

100 kişiden 2-3 kişide şiddetli, 7-8 kişide hissedilir refleks terleme görülebilir. Refleks terleme: el terlemesinin durmasına tepki olarak bazı kişilerde: bel, karın, kalça, bacaklar gibi bölgelerde (genellikle bel ve göbekte) terlemenin artmasıdır. Hafif ve hissedilir derecede ise önemli bir rahatsızlık vermez. Şiddetli ise kişiyi oldukça rahatsız edebilir.

res

Geçici tedaviler

El terlemesi için krem, losyon uygulaması, botoks yapılması, iyontoforez (elektrik tedavisi) kalıcı veya kesin çözüm sağlamaz. Terleme fazla değilse sürekli uygulayarak kısmen faydalı olabilirler. Terleme aşırı ise yetmez, faydası olmaz. Etkili, faydalı olup olmadığını ancak deneyerek öğrenebilirsiniz.

res

Krem-losyon tedavisi

Uygulaması: Krem, losyon, sabun, jel vb ellere sürülür. Etki şekli: ter bezi kanalını tıkayarak terin dışarıya çıkışını önler. Etkisi: geçicidir, her akşam uygulanması gerekir. Kullanım yeri: avuç içinde nemlenme şeklinde terleme varsa faydalı olur. Sakıncaları: alerji, cilt tahrişi yapabilir.

res

İyontoforez tedavisi

Uygulaması: ellere özel cihazla 30 dakika kadar elektrik verilir. Etki şekli: ter bezlerine şok etkisi yapar, birkaç gün ter durur. Etkisi: geçicidir, haftada 2-3 defa ömür boyu uygulanır. Kullanım yeri: avuç içinde ıslaklık şeklinde terlemede kullanılır. Sakıncaları: zaman alıcı ve bıktırıcıdır, ellerde yanma yapabilir.

res

Botoks tedavisi

Uygulaması: avuç içine 15-20 yere botox enjeksiyonu yapılır. Etki şekli: ter bezlerinde geçici felç yapar. Etkisi: geçicidir, 3-4 ayda bir uygulanması gerekir. Kullanım yeri: avuç içinde ıslaklık şeklinde terlemede kullanılır. Sakıncaları: duyu kaybı yapar, uygulaması çok ağrılı ve pahalıdır.

res

Fiziksel sorunlar

Islak ellerin oluşturduğu anormal görüntü yanında en rahatsız edici durum el teması ve tokalaşma esnasında ortaya çıkar. Çünkü ıslak bir eli tutmak diğer kişilerde irkilme hissi ve elini çekme duygusu oluşturur. Ellerini yıkamak veya silmek isterler. Bunu farkeden terleyen kişi kendince önlemler almaya çalışır. Tokalaşmadan önce ellerini fark ettirmeden giysilerine siler veya sürekli mendil taşırlar. Uzun kollu giysilerle ellerini saklarlar.

res

Sosyal sorunlar

El terlemesi olanlar dans etmekten, sevdiklerinin elini tutmaktan çekinirler. Kapı tokmaklarını çeviremezler, düğmelere basamazlar. Toplu taşıma araçlarında sıkıntıya girerler. Nemli ve soğuk el sıkma iş görüşmelerinde güvensizliğe neden olur. Sosyal ilişki zorlukları ve yanlış anlaşılmaya bağlı iş kayıpları olabilir. İnsanlarla etkileşimde olmayacakları meslekleri tercih ederler. Sık sık işlerini değiştirebilirler.

res

İşle ilgili sorunlar

El terlemesi olan kişiler özellikle ellerle yapılan işlerde başarısız olurlar. Birçok nedene bağlı iş üretkenliği azalır. Ellerdeki ıslaklık iş yapmayı engelleyebilir. Büroda çalışanlarda kitap, belge ve kağıtlarda lekeler oluşur. Kalemle yazarken, bilgisayar klavyesi kullanırken parmaklar kayabilir. El terlemesi olanların kafeterya ve fırınlarda, kuaför ve sağlık alanlarında, elektronik işlerinde çalışmazlar. Eldeki alet ve nesneler düşebilir. Enstrüman çalmaları, beyzbol, tenis, golf oynamaları çok zorlaşabilir.