Koltuk Altı Terlemesi Tedavisi

Aşırı koltuk terlemesi nedenleri, sebepleri nedir? Neden olur, psikolojik midir?

Koltuk altı terlemesi sorunu olanlarda, terlemeyi ayarlayan sempatik sistemde ayar (fonksiyon) bozukluğu vardır. Sempatik sistem aşırı duyarlıdır ve fazla çalışmaktadır. Normal fonksiyonun bazı kişilerde artmış olmasından kaynaklanır. Neden olarak başka bir hastalık, hormon bozukluğu vb durumlar yoktur. Yapılan tüm tetkikler normal bulunur. Heyecan, stres gibi psikolojik uyarılarla (bazen aklınıza gelmesi ile) başlayabilir..

Aşırı koltuk altı terlemesinin bir zararı, sakıncası, tehlikesi var mıdır?

Koltuk altı terlemesinin hayati tehlikesi yoktur. Ancak oldukça sıkıntılı bölgesel aşırı terleme şeklidir. Kol altındaki giysilerden taşan ıslaklık çirkin bir görüntü oluşturabilir. Bazen buna kötü koku eklenebilir. Yaşanan sorunlardan bazıları aşağıdadır.

Koltuk altı terlemesi nasıl önlenir? Çözümü var mıdır? Tedavisiz geçer mi?

Aşırı koltuk altı terlemesini önlemek zordur. İlaçla, psikoterapi ile bitkisel çözümlerle kurtulmak pek mümkün değildir. Terleme şiddetli değilse (avuç içi kadarsa) hergün terleme önleyici losyon kullanılarak azaltılabilir.

Koltuk altı terlemesinde daha etkili tedavi yöntemleri nelerdir?

Krem-losyon şeklinde bölgesel uygulamaların yeterli olmadığı daha şiddetli (avuç içinden fazla) koltuk altı terlemesinde, maliyeti sizi etkilemezse geçici tedavi olarak 6 (altı) ayda bir botoks tedavisi uygulanabilir. Koltuk altlarına iyontoforez tedavisi yapılabilir, fakat pek etkili olmaz.

Koltuk altlarına uygulanan lazer, radyofrekans ve liposakşın (liposuction) benzeri estetik girişimler başlangıçta etkili olsalar bile birkaç ay sonra çoğunda nüksler (terlemenin tekrar başlaması) görülmektedir.

Aşırı koltuk altı terlemesi kalıcı olarak tedavi edilebilir mi?

Klipsli ETS ameliyatı aşırı koltuk altı terlemesinde kalıcı etkili bir tedavi yöntemidir. Damlama, akma şeklinde olan terlemede geçici yöntemler yetersiz kalır. Bu konularla ilgili bilgileri aşağıda inceleyebilirsiniz.

 • ter

  Başarı oranı

  Klipsli ETS nin en etkili olduğu bölgelerden biri koltuk altı aşırı terlemesidir. Tedavi sonrası 100 kişiden, 97 kişide koltuk altında tam kalıcı kuruluk olur. 100 kişiden, 3 kişide etkisiz, kalabilir, tekrar edebilir. 20-25 dakika sonra koltuk altı terlemesinden ömür boyu kurtulabilirsiniz.

  ter

  Sonuçları

  Şiddetli koltuk altı terlemesi olanlarda hayal edilemeyecek derecede etkilidir. Tedavi yapıldığı anda yıllardan beri süren aşırı koltuk altı terlemesi geçer. Bu tedaviden sonra güven kazanmış olarak evinize dönebilir ve kuru giysilerinizle işinizde daha kolay sorumluluk alabilir, kişisel yaşantınızda rahat edebilirsiniz.

  ter

  Kimlere yapılmalı

  Kalıcı tedavi olmak isteyenlerde, Geçici tedavilerin yetersiz olduğu ve bunlardan bıkıldığı durumlarda, 6 ayda bir botox yapılması maliyeti fazla ise, Birçok bölgede aşırı terleme olanlarda, Geniş çaplı şiddetli koltuk altı terlemesi olanlarda tercih edilir.

  ter

  Başka bölgelerde varsa

  Koltuk altı terlemesi için yapılan klipsli ETS sonrası: El terlemesi, yüz kızarması ve ayak terlemesi kendiliğinden geçebilir. Yüz terlemesi aynı ameliyatta farklı bir yere daha klips konularak tedavi edilebilir.

  ter

  Yan etkileri

  100 kişiden 1-2 kişide şiddetli, 6-7 kişide hissedilir refleks terleme görülebilir. Refleks terleme: koltuk altı terlemesinin durmasına tepki olarak bazı kişilerde: bel, karın, kalça, bacaklar gibi bölgelerde (genellikle bel ve göbekte) terlemenin artmasıdır. Hafif ve hissedilir derecede ise önemli bir rahatsızlık vermez. Şiddetli ise kişiyi oldukça rahatsız edebilir.

 • ter

  Geçici tedaviler

  Koltuk altı terlemesi oldukça sıkıntılı bir aşırı terleme şeklidir. Kol altındaki giysilerden taşan ıslaklık çirkin bir görüntü olabilir.

  Krem-losyon tedavisi

  Uygulaması: terleme önleyici krem, losyon, sabun, jel vb koltuk altına sürülür. Etki şekli: ter bezi kanalını tıkayarak terin dışarıya çıkışını önler. Etkisi: geçicidir, her akşam uygulanması gerekir. Kullanım yeri: koltuk altında nemlenme şeklinde terlemede kullanılır. Sakıncaları: alerji, cilt tahrişi yapabilir.

  ter

  İyontoforez tedavisi

  Uygulaması: koltuk altına özel cihazla 30 dakika kadar elektrik verilir. Etki şekli: elektrik ter bezlerine şok etkisi yapar, birkaç gün ter durur. Etkisi: geçicidir, haftada 2-3 defa ömür boyu uygulanması gerekir. Kullanım yeri: koltuk altında nemlenme şeklinde terlemede denenebilir. Sakıncaları: zaman alıcı ve bıktırıcıdır, koltuk altında pek kullanılmaz.

  ter

  Botoks tedavisi

  Uygulaması: koltuk altında 15-20 yere botox enjeksiyonu yapılır. Etki şekli: ter bezlerinde geçici felç yapar. Etkisi: geçicidir, 6 ayda bir uygulanması gerekir. Kullanım yeri: koltuk altında ıslaklık şeklinde terlemede kullanılır. Sakıncaları: duyu kaybı yapar, pahalıdır.

 • ter

  Fiziksel sorunlar

  Koltuk altı bölgesinin ıslak olması, ıslaklık (ter) kaybolsa bile bunun kalıntısı beyaz tuz lekeleri görüntü olarak rahatsız edicidir. Bu kişiler bol giysiler giyerler, ceketlerini çıkaramazlar. Belirli renk (siyah, beyaz) ve cins (pamuk, keten) dışında kullanmazlar. Giysilerini günde birkaç defa değiştirmeleri gerekebilir. Çabuk eskidiğinden sık sık yeni gömlekler, kıyafetler almaları gerekir. Koltuk altlarına kağıt havlular, pedler, emici malzemeler koyarlar.

  ter

  Sosyal sorunlar

  Koltuk altlarındaki ıslaklık yanında kötü kokudan utanan kişiler sosyal ortamlara girmek istemezler. Toplu taşıma araçlarında sıkıntıya girerler. Dans etmekten, fitness salonlarında spor apmaktan çekinirler. Sosyal ortamlardan, eğlenceden, aktif hayattan kaçınırlar. Utandıklarından evde kalmak için mazeret üretirler. Sık sık duş almak, banyo yapmak yeterli olmayabilir. Çoğunlukla kozmetik ürünlerden medet umarlar.

  ter

  İşle ilgili sorunlar

  Sosyal ilişki zorlukları ve yanlış anlaşılmaya bağlı iş kayıpları olabilir. İnsanlarla etkileşimde olmayacakları meslekleri tercih ederler. Sık sık işlerini değiştirebilirler. Kıyafet değiştirme, sık banyo yapma, silinme, koltuk altına (havlu, ped, koruyucu, emici) malzeme koyma, koyu renkli ve hacimli giysiler altına saklanma gibi nedenlerle uzun zaman uğraşırlar. Deodorant, koku önleyici, yeni giysi alımı ve giysi temizliği, özel renk ve cins kumaş tercihi ile özel malzeme alımları nedeniyle önemli maddi kayıplara uğrarlar.