Koltuk Altı Terlemesi Tedavisi

Koltuk altı terlemesi nedenleri, sebepleri nedir? Neden olur? Koku varsa nasıl önlenir? Aşırı koltuk altı terlemesi için lazer, krem, botoks, bitkisel çözüm var mı? Koltuk altı terlemesi tedavisi ve klipsli ETS ameliyatı nasıl ve nerede yapılır.

Koltuk altı terlemesi başka bir hastalığa bağlı değildir. Terlemeyi ayarlayan sempatik sistemde ayar bozukluğu vardır. Kol altı aşırı terlemesi olanlarda sempatik sistem aşırı duyarlı ve fazla çalışmaktadır. Yapılan tüm tetkikler normaldir.

Aşırı koltuk altı terlemesi kişinin yaşantısını etkileyecek derecede ise:
Geçici tedavi olarak: krem-losyon, botoks, iyontoforez yapılabilir.
Kalıcı tedavi olarak: klipsli ETS yapılabilir.

 • ter

  Başarı oranı

  Klipsli ETS nin en etkili olduğu bölgelerden biri koltuk altı aşırı terlemesidir. Tedavi sonrası 100 kişiden, 97 kişide koltuk altında tam kalıcı kuruluk olur. 100 kişiden, 3 kişide etkisiz, kalabilir, tekrar edebilir. 20-25 dakika sonra koltuk altı terlemesinden ömür boyu kurtulabilirsiniz.

  ter

  Sonuçları

  Şiddetli koltuk altı terlemesi olanlarda hayal edilemeyecek derecede etkilidir. Tedavi yapıldığı anda yıllardan beri süren aşırı koltuk altı terlemesi geçer. Bu tedaviden sonra güven kazanmış olarak evinize dönebilir ve kuru giysilerinizle işinizde daha kolay sorumluluk alabilir, kişisel yaşantınızda rahat edebilirsiniz.

  ter

  Kimlere yapılmalı

  Kalıcı tedavi olmak isteyenlerde, Geçici tedavilerin yetersiz olduğu ve bunlardan bıkıldığı durumlarda, 6 ayda bir botox yapılması maliyeti fazla ise, Birçok bölgede aşırı terleme olanlarda, Geniş çaplı şiddetli koltuk altı terlemesi olanlarda tercih edilir.

  ter

  Başka bölgelerde varsa

  Koltuk altı terlemesi için yapılan klipsli ETS sonrası: El terlemesi, yüz kızarması ve ayak terlemesi kendiliğinden geçebilir. Yüz terlemesi aynı ameliyatta farklı bir yere daha klips konularak tedavi edilebilir.

  ter

  Yan etkileri

  100 kişiden 1-2 kişide şiddetli, 6-7 kişide hissedilir refleks terleme görülebilir. Refleks terleme: koltuk altı terlemesinin durmasına tepki olarak bazı kişilerde: bel, karın, kalça, bacaklar gibi bölgelerde (genellikle bel ve göbekte) terlemenin artmasıdır. Hafif ve hissedilir derecede ise önemli bir rahatsızlık vermez. Şiddetli ise kişiyi oldukça rahatsız edebilir.

 • ter

  Geçici tedaviler

  Koltuk altı terlemesi oldukça sıkıntılı bir aşırı terleme şeklidir. Kol altındaki giysilerden taşan ıslaklık çirkin bir görüntü olabilir.

  Krem-losyon tedavisi

  Uygulaması: terleme önleyici krem, losyon, sabun, jel vb koltuk altına sürülür. Etki şekli: ter bezi kanalını tıkayarak terin dışarıya çıkışını önler. Etkisi: geçicidir, her akşam uygulanması gerekir. Kullanım yeri: koltuk altında nemlenme şeklinde terlemede kullanılır. Sakıncaları: alerji, cilt tahrişi yapabilir.

  ter

  İyontoforez tedavisi

  Uygulaması: koltuk altına özel cihazla 30 dakika kadar elektrik verilir. Etki şekli: elektrik ter bezlerine şok etkisi yapar, birkaç gün ter durur. Etkisi: geçicidir, haftada 2-3 defa ömür boyu uygulanması gerekir. Kullanım yeri: koltuk altında nemlenme şeklinde terlemede denenebilir. Sakıncaları: zaman alıcı ve bıktırıcıdır, koltuk altında pek kullanılmaz.

  ter

  Botoks tedavisi

  Uygulaması: koltuk altında 15-20 yere botox enjeksiyonu yapılır. Etki şekli: ter bezlerinde geçici felç yapar. Etkisi: geçicidir, 6 ayda bir uygulanması gerekir. Kullanım yeri: koltuk altında ıslaklık şeklinde terlemede kullanılır. Sakıncaları: duyu kaybı yapar, pahalıdır.

 • ter

  Fiziksel sorunlar

  Koltuk altı bölgesinin ıslak olması, ıslaklık (ter) kaybolsa bile bunun kalıntısı beyaz tuz lekeleri görüntü olarak rahatsız edicidir. Bu kişiler bol giysiler giyerler, ceketlerini çıkaramazlar. Belirli renk (siyah, beyaz) ve cins (pamuk, keten) dışında kullanmazlar. Giysilerini günde birkaç defa değiştirmeleri gerekebilir. Çabuk eskidiğinden sık sık yeni gömlekler, kıyafetler almaları gerekir. Koltuk altlarına kağıt havlular, pedler, emici malzemeler koyarlar.

  ter

  Sosyal sorunlar

  Koltuk altlarındaki ıslaklık yanında kötü kokudan utanan kişiler sosyal ortamlara girmek istemezler. Toplu taşıma araçlarında sıkıntıya girerler. Dans etmekten, fitness salonlarında spor apmaktan çekinirler. Sosyal ortamlardan, eğlenceden, aktif hayattan kaçınırlar. Utandıklarından evde kalmak için mazeret üretirler. Sık sık duş almak, banyo yapmak yeterli olmayabilir. Çoğunlukla kozmetik ürünlerden medet umarlar.

  ter

  İşle ilgili sorunlar

  Sosyal ilişki zorlukları ve yanlış anlaşılmaya bağlı iş kayıpları olabilir. İnsanlarla etkileşimde olmayacakları meslekleri tercih ederler. Sık sık işlerini değiştirebilirler. Kıyafet değiştirme, sık banyo yapma, silinme, koltuk altına (havlu, ped, koruyucu, emici) malzeme koyma, koyu renkli ve hacimli giysiler altına saklanma gibi nedenlerle uzun zaman uğraşırlar. Deodorant, koku önleyici, yeni giysi alımı ve giysi temizliği, özel renk ve cins kumaş tercihi ile özel malzeme alımları nedeniyle önemli maddi kayıplara uğrarlar.

Dr.Bayram Ali Özuslu | © 2004-2014 Tüm hakları saklıdır. | Yasal Uyarı