Vücut Gövde Terlemesi

ter
  • Yüz, eller, koltuk altı ve ayaklarda olan terleme bölgeseldir.
  • Vücut terlemesi vücudun tamamında ortaya çıkan terlemedir.
  • Vücut terlemesi esas olarak gövdedir.
  • Bölgesel terleme ile vücut terlemesini karıştırmayınız.
  • Vücut terlemesinin nedenleri ve tedavisi çok farklıdır.

Normal terleme nasıl olur …

Terleme normalde vücut sıcaklığını ayarlamak (vücut ısısını düşürmek) için çalışan bir fonksiyondur. Beyinde vücut sıcaklığını sürekli olarak takip eden bir merkez (ısı düzenleme merkezi) bulunmaktadır. Vücut sıcaklığı bir nedene bağlı olarak artarsa termostat gibi çalışan ısı düzenleme merkezi sempatik sinirler yoluyla ter bezlerine sinyal gönderir ve ter bezlerini çalıştırır. Ter bezlerinden atılan ter; deriden sıcaklık alarak buharlaşır ve klima gibi vücudu soğutur. Günün belirli zamanlarında ve olağan (normal) nedenlerle terleme olması sağlıklı bir durumdur.

Olağan (normal) terleme nedenleri:
Havanın sıcak olması, aşırı nem, spor yapmak, bedenen çalışmak, aşırı giyinmek, sentetik giysiler, alkol almak, sigara içmek, kahve, çay gibi sıcak içecekler, acılı-baharatlı ve sıcak yemekler, stres, heyecan vb.

Aşırı vücut terlemesi neden olur …

(1) Beyinde bulunan ısı düzenleme merkezini, (2) beyinden uyarıyı ter bezlerine ileten sempatik sistemi veya (3) ter bezlerini etkileyen birçok ilaç, hastalık ve durumlar vücudun tamamında ortaya çıkan, gövdede, sırt, göğüs, karın, bel, kalça, kasık ve bacaklarda yaygın aşırı terlemeye neden olabilir.

Aşırı vücut terlemesi yapan hastalık ve durumlar …

Bazı hastalıklar:
Hipertiroidi (zehirli guatr), karsinoid sendrom, feokromositoma, akromegali, diabet-hipoglisemi vb. hormon hastalıkları

Bazı ilaçlar:
Aspirin, ağrı kesiciler, antidepresanlar, östrojen, morfin vb.

Bazı durumlar:
Obezite-aşırı kilo, menopoz, ateş basması, menstrüasyon-adet dönemi, ergenlik dönemi, sıcak çarpması, sıcak yorgunluğu, şiddetli ağrı, ilaç yoksunluğu vb.

Ateş yapan hastalıklar:
Vücut sıcaklığını yükselten; grip hastalığı, tüberküloz, kronik bronşit, pnömoni (zatürre), kistik fibrozis, apse, bazı kanserler, Hodgkin hastalığı, romatizmal ateş, AIDS-HIV, sıtma, böbrek hastalıkları, karaciğer hastalıkları vb.

Gece terlemesi:
Yukarıda sayılan nedenler dışında: yatak odasının aşırı sıcak olması, fazla örtünme, yatmadan önce sıcak içecek içilmesi, acı gıda yenilmesi, egzersiz yapılması, stres, kabus görme, uykuda yürüme, uyku apnesi vb. gece terlemesine neden olur.

Sempatik sitemin aşırı çalışması:
Sempatik sistemin ayar bozukluğu veya aşırı duyarlılığı nedeniyle fazla çalışması.

Vücut terlemesi için neler yapılabilir …

Bütün vücudunuzda (gövdenizde) aşırı terleme veya gece terlemesi varsa, bu durum bazı ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Bu nedenle önce İç Hastalıkları Uzmanına başvurmanız gerekir. Yukarıda sayılan hastalıklar ve benzer durumlar dikkatli olarak araştırılmalı ve tetkik yapılarak nedeni bulunmaya çalışılmalıdır.

Vücut terlemesi tedavisi nasıl yapılır …

Neden olan bir hastalık varsa:
Bulunan hastalık ilgili uzmanı tarafından tedavi edilir.

Neden olan bir hastalık yoksa:
Terleme önleyici tedbirler alınır, yeterli olmazsa; Dermatoloji, İç Hastalıkları ve Endokrinoloji Uzmanları tarafından terleme önleyici antikolinerjik, beta bloker gibi ilaçlar verilir.

Vücut terlemesi için klipsli ETS ameliyatı yapılmaz!
Bütün vücutta, gövdede, karın ve bel bölgesinde, kalçada, kasıklarda ve bacaklarda aşırı terleme varsa (el, koltuk altı ve yüz bölgesi için de olsa) klipsli ETS ameliyatı önermiyorum. Eğer olursanız eski halinizi bile arar hale gelebilirsiniz.