Koltuk Altı Ter Tedavisi

Aşırı koltuk altı terlemesi neden olur, nasıl geçer? El koltuk altı terlemesi için bitkisel çözüm var mıdır? Krem, losyon, botoks etkili midir? Tedavisi, ameliyatı için hangi bölüme gidilir?

Aşırı koltuk altı terlemesi genellikle kol altı kıllı bölgede ortaya çıkan bir terlemedir. Sadece kol altlarında olabileceği gibi, koltuk altı birlikte sıklıkla ellerde, bazen ayaklarda ve yüz (kafa) bölgesi terlemesi ile birlikte olabilir.

Aşırı koltuk altı terlemesi kişinin günlük faaliyetlerini, sosyal yaşantısını, öğrenimini, iş hayatını, psikolojik durumunu etkileyecek derecede ise, bu duruma aşırı koltuk altı terlemesi hastalığı (aksiller hiperhidroz) denilir.

Koltuk altı terlemesinin hayati tehlikesi yoktur. Ancak oldukça sıkıntılı bölgesel aşırı terleme şeklidir. Çünkü fiziksel olarak oldukça dikkat çekici ve kötü bir görüntüye neden olur.

Koltuk Altı Terlemesinin Özellikleri

Toplumda 100 kişiden 2-3 kişide görülür. Koltuk altı terlemesi genellikle ergenlik döneminde başlar. Genel olarak kadınlarda erkeklerden biraz daha fazla rastlanır. Olguların %40 ında aile hikayesi (genetik, irsi geçiş) vardır. Her mevsimde olur, ancak sıcak mevsimlerde daha belirgindir. Bazılarında 35-40 yaşından sonra biraz azalsa da hayat boyu devam eder. Stres, heyecan gibi duygusal durumlar tetikleyici olarak başlatabilir. Bazen koltuk altı lazer epilasyon sonrası ortaya çıkabilir. Genellikle uykuda olmaz, uyandıktan bir süre sonra başlar.

Koltuk Altı Terlemesinin Nedenleri, Sebepleri Nelerdir?

Sadece koltuk altlarında olan, iki taraflı ve eşit şiddette aşırı terleme başka bir hastalığa bağlı değildir. Hormon bozukluğu yoktur, yapılan tüm tetkikler normaldir. Ter bezlerinin yapısı, sayısı, büyüklüğü normaldir.

Kol altında aşırı terlemenin nedeni terlemeyi ayarlayan sempatik sistemde ayar bozukluğu olmasıdır. Bu kişilerde sempatik sistem aşırı duyarlı ve fazla çalışmaktadır. Sempatik sistemin aşırı çalışmasına bağlı olarak aşırı (gereksiz) ter üretimi olmaktadır. Heyecan, stres gibi psikolojik uyarılarla (bazen aklınıza gelmesi ile) başlayabilir.

Koltuk Altı Terlemesi Nasıl Önlenir?

Çözümü var mıdır? Tedavisiz geçer mi?

Aşırı koltuk altı terlemesini önlemek zordur. Bazı kişilerde 40 yaşından sonra azalsa da kol altı terlemesinin tedavisiz geçmesi pek mümkün değildir. İlaçla, psikoterapi ile bitkisel çözümlerle koltuk altı terlemesinden kurtulma ihtimali yoktur. Koltuk altlarına havlu, kağıt havlu, ped gibi emici malzeme konulması kısa süreli çözüm sağlayabilir.

Koltuk Altı Terlemesi Tedavisi

Koltuk altı terlemesinin ameliyatsız, basit, çözümü var mıdır?

Koltuk altı terlemesi şiddetli değilse (nemlenme şeklinde ise) terleme önleyici krem, losyon, sabun, jel vb ürünler hergün (akşamları) kol altlarına uygulanarak terleme azaltılabilir.

Bu ürünlerde bulunan aluminyum klorid ter bezi kanalını tıkayarak terin dışarıya çıkışını önler. Ancak terleme şiddetli ise bu tıkaç yüksek ter basıncı ile itilerek açılır ve tedavi etkisiz kalır. Ayrıca alerji, cilt tahrişi yapabilir.

Koltuk altı terlemesinde daha etkili tedavi yöntemleri nelerdir?

Daha şiddetli (avuç içinden geniş) koltuk altı terlemesinde botoks tedavisi uygulanabilir. İyontoforez pek etkili değildir.

İyontoforez tedavisinde özel cihazla kol altlarına düz akım elektrik verilir. Ter bezlerinde şok etkisi ile terleme azalabilir, geçebilir. Haftada 2-3 defa 20-30 dakika ömür boyu uygulanması gerekir. Zaman alıcı ve bıktırıcı bir yöntemdir, ayrıca kol altlarında yanma yapabilir.

Botoks tedavisinde terleyen bölge özel boya ile işaretlenir ve 15-20 yere botox enjeksiyonu yapılır. Botox ter bezlerinde geçici felç yapar. Koltuk altında geniş ıslaklık şeklindeki terlemede kullanılır. Etkisi geçicidir, 6-7 ayda bir uygulanması gerekir. Uygulaması ağrılı ve maliyeti yüksektir, duyu kaybı yapabilir.

Aşırı koltuk altı terlemesi kalıcı olarak tedavi edilebilir mi?

Aşırı koltuk altı terlemesi varsa, kalıcı etkili tek tedavi yöntemi klipsli ETS ameliyatıdır. Damlama, akma şeklinde olan terlemede geçici yöntemler yetersiz kalır. Ameliyattan önce isterseniz geçici tedavileri deneyebilirsiniz.

Koltuk Altı Terlemesi Ameliyatı

Klipsli ETS ameliyatı ile aşırı koltuk altı terlemesi kalıcı olarak tedavi edilebilir. Koltuk altı terlemesinde klipsli ETS ameliyatının başarı oranı çok yüksektir. Sadece 100 kişiden 3-4 kişide etkisiz kalabilir veya tekrar edebilir. Diğer vakaların tamamında kol altlarında kalıcı kuruluk sağlanır.

Sonucu, 30 dakika kadar süren ameliyat, bittiği anda görülür. Çok şiddetli koltuk altı terlemesi varsa, bu problemden ömür boyu kurtulmak inanılmaz mutluluk verebiilir.

Aşırı koltuk altı terlemesinde geçici tedaviler yetersiz kalırsa (bıkılırsa), kalıcı tedavi olmak istenirse, diğer bölgelerle (yüz, el, ayak) birlikte ise, damlama-akma şeklinde terleme varsa klipsli ETS ameliyatı tercih edilebilir.

Koltuk altı terlemesi için yapılan ameliyatta istenirse aynı anda yüz kızarması, yüz ve el terlemesi ameliyatları da yapılabilir. Ayak terlemesi %60-80 ihtimalle geçebilir, azalabilir.

Terleme.Com © Tüm Hakları Saklıdır.
| Yasal Uyarı |