Vücut Terlemesi Tedavisi

Aşırı vücut, gövde terlemesi neden olur, nasıl geçer? Gövde, sırt, bel, karın, kalça, kasık, bacak terlemesi için bitkisel çözüm var mıdır? Tedavisi, ameliyatı için hangi bölüme gidilir?

Vücut terlemesi vücudun tamamında ortaya çıkan terlemedir. Vücut terlemesi esas olarak gövdedir. Bölgesel terleme (yüz, el, kolaltı, ayak terlemesi) ile vücut terlemesini karıştırmayınız. Vücut terlemesinin nedenleri ve tedavisi çok farklıdır.

Olağan (normal) vücut terlemesi nedenleri nelerdir?

Havanın sıcak olması, aşırı nem, spor yapmak, bedenen çalışmak, aşırı giyinmek, sentetik giysiler, alkol almak, sigara içmek, kahve, çay gibi sıcak içecekler, acılı-baharatlı ve sıcak yemekler, stres, heyecan vb. durumlarda vücutta terleme olması normal ve sağlıklı bir durumdur.

Gövdede, vücutta, genel, yaygın aşırı terleme nedenleri nedir?

Genel terleme (vücut, gövde terlemesi) başka bir hastalığa, kullanılan ilaçlara, bazı fizyolojik durumlara bağlı olabilir. Beyinde bulunan ısı düzenleme merkezini, beyinden uyarıyı ter bezlerine ileten sempatik sistemi veya ter bezlerini etkileyen durumlar vücudun tamamında, yaygın aşırı terlemeye neden olabilir.

(1) Obezite-aşırı kilo, menopoz, ateş basması, menstrüasyon-adet dönemi, ergenlik dönemi, sıcak çarpması, sıcak yorgunluğu, şiddetli ağrı, ilaç yoksunluğu vb. durumlar,
(2) Aspirin, ağrı kesiciler, antidepresanlar, östrojen, morfin vb. ilaçlar,
(3) Hipertiroidi (zehirli guatr), karsinoid sendrom, feokromositoma, akromegali, diabet-hipoglisemi vb. hormon hastalıkları,
(4) Vücut sıcaklığını yükselten (ateş yapan): grip, tüberküloz, kronik bronşit, pnömoni (zatürre), kistik fibrozis, apse, sıtma, AIDS-HIV, romatizmal ateş, böbrek ve karaciğer hastalıkları, Hodgkin hastalığı ve bazı kanserler,
(5) Bazen de sempatik sistemin ayar bozukluğu veya fazla çalışması genel (yaygın) aşırı terlemeye neden olabilir.

Aşırı vücut terlemesi varsa ne yapılır, hangi bölüme gidilir?

Bütün vücudunuzda (gövdenizde) aşırı terleme veya gece terlemesi varsa, bu durum bazı ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Genel (yaygın) aşırı terlemenin nedenini tespit etmek için mutlaka muayene, tetkik ve araştırma yapılması gereklidir. Bunun için öncelikle İç Hastalıkları bölümüne gitmek gerekir.

Vücut (gövde) terlemesi tedavisi nasıl yapılır?

Vücut terlemesine neden olan bir hastalık varsa: bulunan hastalık ilgili bölüm tarafından tedavi edilir.

Vücut terlemesine neden olan bir hastalık yoksa: terleme önleyici tedbirler alınır. Tedbirler yeterli olmazsa; Dermatoloji, İç Hastalıkları, Endokrinoloji Uzmanları tarafından antikolinerjik, beta bloker gibi ilaçlar verilebilir. Nedensiz genel vücut terlemesinin kalıcı etkili bir tedavisi yoktur. Sadece terleme azaltılarak kısmi rahatlık sağlanabilir.

Vücut (gövde) terlemesi için ameliyat yapılır mı?

Genel (yaygın) terleme olanlara, terleme için klipsli ETS ameliyatı yapılmaz. Aşırı vücut terlemesi (tüm vücutta, gövdede, karın ve bel bölgesinde, kalçada, kasıklarda ve bacaklarda) varsa: yüz, el ve koltuk altı bölgesi için de olsa terleme ameliyatı yapılmamalıdır. Yapılırsa kişi eski halini bile arar hale gelebilir.

Terleme.Com © Tüm Hakları Saklıdır.
| Yasal Uyarı |