Yüz Terlemesi Tedavisi

Aşırı yüz terlemesi nedenleri nedir, neden olur, nasıl geçer? Kafa, baş, yüz terlemesi için bitkisel çözüm var mıdır? Krem, losyon, botoks etkili midir? Tedavisi, ameliyatı için hangi bölüme gidilir?

Aşırı yüz terlemesi genellikle alında, yüzde ve saçlı bölgede ortaya çıkan bir terlemedir. Sadece yüzde olabileceği gibi, yüzle birlikte sıklıkla eller, bazen koltuk altları ve ayak bölgesi terlemesi ile birlikte olabilir. Bazen de yüz kızarması ile olur.

Aşırı yüz (kafa, baş) terlemesi kişinin günlük faaliyetlerini, sosyal yaşantısını, öğrenimini, iş hayatını, psikolojik durumunu etkileyecek derecede ise, bu duruma aşırı yüz terlemesi hastalığı (fasiyal hiperhidroz) denilir.

Yüz kafa terlemesinin hayati tehlikesi yoktur. Ancak oldukça sıkıntılı bölgesel aşırı terleme şeklidir. Çünkü ıslak yüzün oluşturduğu anormal görüntü oldukça can sıkıcı olabilir.

Yüz, Kafa Terlemesinin Özellikleri

Toplumda 100 kişiden 2-3 kişide görülür. Yüz terlemesi genellikle ergenlik döneminde başlar. Bazen ileri yaşlarda da ortaya çıkabilir. Genel olarak erkeklerde ve kadınlardan biraz daha fazla rastlanır. Olguların %40 ında aile hikayesi (genetik, irsi geçiş) vardır. Her mevsimde olur, ancak sıcak mevsimlerde daha belirgindir. Bazılarında 35-40 yaşından sonra biraz azalsa da hayat boyu devam eder. Stres, heyecan gibi duygusal durumlar tetikleyici olarak başlatabilir. Genellikle uykuda olmaz, uyandıktan bir süre sonra başlar.

Yüz Terlemesinin Nedenleri, Sebepleri Nelerdir?

Sadece yüz bölgesinde ve uzun zamandır var olanaşırı terleme başka bir hastalığa bağlı olmayabilir.Ter bezlerinin yapısı, sayısı, büyüklüğü normaldir. Çoğunda hormon bozukluğu yoktur, yapılan tüm tetkikler normaldir. Ancak ileri yaşlarda ortaya çıkan kafa terlemesi hastalık belirtisi olabilir.

Genellikle yüzde aşırı terlemenin nedeni terlemeyi ayarlayan sempatik sistemde ayar bozukluğu olmasıdır. Bu kişilerde sempatik sistem aşırı duyarlı ve fazla çalışmaktadır. Sempatik sistemin aşırı çalışmasına bağlı olarak aşırı (gereksiz) ter üretimi olmaktadır. Heyecan, stres gibi psikolojik uyarılarla (bazen aklınıza gelmesi ile) başlayabilir.

Yüz, Kafa Terlemesi Nasıl Önlenir?

Çözümü var mıdır? Tedavisiz geçer mi?

Aşırı yüz terlemesini önlemek zordur. Bazı kişilerde 40 yaşından sonra azalsa da baş terlemesinin tedavisiz geçmesi pek mümkün değildir. İlaçla, psikoterapi ile bitkisel çözümlerle yüz terlemesinden kurtulma ihtimali yoktur. Yüzün mendille, havlu, kağıt havlu ile, sık sık silinmesi kısa süreli çözüm sağlayabilir.

Yüz (kafa, baş) Terlemesi Tedavisi

Yüz terlemesinin ameliyatsız, basit, çözümü var mıdır?

Yüz terlemesi şiddetli değilse (nemlenme şeklinde ise) terleme önleyici krem, losyon, sabun, jel vb ürünler hergün (akşamları) yüze (göz, ağız, burun hariç) uygulanarak terleme azaltılabilir.

Bu ürünlerde bulunan aluminyum klorid ter bezi kanalını tıkayarak terin dışarıya çıkışını önler. Ancak terleme şiddetli ise bu tıkaç yüksek ter basıncı ile itilerek açılır ve tedavi etkisiz kalır. Ayrıca alerji, cilt tahrişi yapabilir.

Yüz terlemesinde daha etkili tedavi yöntemleri nelerdir?

Daha şiddetli (ıslanma şeklinde) yüz terlemesinde, ilaç tedavisi ve botoks tedavisi uygulanabilir.

İlaç tedavisinde antikolinerjik ilaçlar terleme önleyici olarak kullanılabilir. Terlemeye neden olan sempatik sistemi baskılayarak etki gösterir. Ancak etkisi geçicidir ve 10-12 saatte bir ilaç alınması gerekir. Ayrıca ağız ve boğaz kuruluğu, kabızlık, idrara çıkma zorluğu, görme bulanıklığı, çarpıntı gibi yan etkileri vardır.

Botoks tedavisinde alın ve saçlı deri bölgesine botox enjeksiyonları yapılır. Botox ter bezlerinde geçici felç yapar. Kafadaki ıslaklık şeklindeki terlemede kullanılır. Etkisi geçicidir, 6-7 ayda bir uygulanması gerekir. Uygulaması çok ağrılı ve maliyeti yüksektir, duyu kaybı yapabilir, yüz ön bölgesine uygulanmaz.

Aşırı yüz terlemesi kalıcı olarak tedavi edilebilir mi?

Aşırı yüz terlemesi varsa, kalıcı etkili tek tedavi yöntemi klipsli ETS ameliyatıdır. Damlama, akma şeklinde olan terlemede geçici yöntemler yetersiz kalır. Ameliyattan önce isterseniz geçici tedavileri deneyebilirsiniz.

Yüz Terlemesi Ameliyatı

Klipsli ETS ameliyatı ile aşırı yüz terlemesi kalıcı olarak tedavi edilebilir. Yüz terlemesinde klipsli ETS ameliyatının başarı oranı çok yüksektir. Sadece 100 kişiden 1-2 kişide etkisiz kalabilir veya tekrar edebilir. Diğer vakaların tamamında kafa bölgesinde kalıcı kuruluk sağlanır.

Sonucu, 30 dakika kadar süren ameliyat, bittiği anda görülür. Çok şiddetli yüz terlemesi varsa, bu problemden ömür boyu kurtulmak inanılmaz mutluluk verebiilir.

Aşırı yüz terlemesinde geçici tedaviler yetersiz kalırsa (bıkılırsa), kalıcı tedavi olmak istenirse, diğer bölgelerle (eller, koltuk altı, ayak terelemesi yüz kızarması) birlikte ise, damlama-akma şeklinde terleme varsa klipsli ETS ameliyatı tercih edilebilir.

Yüz terlemesi için yapılan ameliyatta istenirse aynı anda yüz kızarması, el ve koltuk altı terlemesi ameliyatları da yapılabilir. Ayak terlemesi %60-80 ihtimalle geçebilir, azalabilir.

Terleme.Com © Tüm Hakları Saklıdır.
| Yasal Uyarı |