Kızarma Doktorları

Yüz kızarıklığı tedavisi, ameliyatı için hangi hastaneye, bölüme gitmek gerekir? Yüz kızarmasına hangi doktorlar bakıyor? Ameliyattan önce Psikiyatri Uzmanına gitmek gerekir mi?

Yüz kızarmasının tedavisi ve çözümü için hangi bölüme gidilmesi gerektiğine, yüz kızarıklığının türüne, şekline göre karar verilmesi gerekir. Bir nedene bağlı olmayan yüz kızarıklığı birkaç şekilde görülür.

Yüz kızarması hangi şekillerde görülür?

Ani (değişken) yüz kızarıklığı: Adı üzerinde aniden ortaya çıkan kızarma şeklidir. Sabah uyandığınızda veya rahat ortamlarda yüz rengi normal görünürken, aniden kızarma başlar ve bir süre sonra yüz rengi normale döner. Heyecan, stres, günlük basit olaylar, spor, sıcak, soğuk, topluluk önüne çıkma gibi nedenlerle ortaya çıkabilir.

Sabit yüz kızarıklığı: Yüzün tamamında veya yanaklar, alın gibi belli bölgelerinde olabilir. Bazen rosacea (roza) hastalığına da bağlı olabilir. Sabah, akşam, gece, gündüz, aynı kalan ve heyecan, stres gibi duygu durumlarından etkilenmeyen yüz kızarıklığıdır.

Sabit ve ani yüz kızarıklığı: Kişide sabit bir yüz kızarıklığı vardır, ancak üzerine değişken kızarma eklenebilir.

Yüz kızarması türüne göre hangi bölüme gidilir?

Sabit yüz kızarıklığı: varsa, Dermatoloji bölümüne gidilir. Dermatoloji Uzmanı kızarma önleyici krem, maske verebilir, lazer tedavisi uygulayabilir. Sabit (değişmeyen) yüz kızarıklığı için Psikiyatrik tedaviler ve klipsli ETS ameliyatı etkili değildir.

Ani (değişken) yüz kızarıklığı: varsa,

(1) Dermatoloji Uzmanı kızarma önleyici krem, maske verebilir, kızarma küçük bir bölgede (örneğin sadece yanaklarda) ise lazer tedavisi uygulayabilir.

(2) kişi özgüvenini artırıcı düşünce tarzı geliştirmeye çalışabilir. Yeterli olmazsa Psikiyatri Uzmanı tarafından ilaç tedavileri uygulanabilir. Psikolog tarafından psikoterapi seansları ile yardımcı olunabilir.

(3) Göğüs Cerrahisi Uzmanı tarafından klipsli ETS ameliyatı ile tedavi edilebilir.

Sabit ve ani yüz kızarıklığı: varsa, sabit ve değişken kızarıklık yukarıda açıklandığı şekilde ayrı ayrı tedavi edilebilir. Örneğin kızarmanın artan-azalan bölümüne, psikiyatrik tedaviler veya klipsli ETS ameliyatı faydalı olabilir. Kızarmanın sabit bölümüne dermatolojik tedaviler yapılır.

Terleme.Com © Tüm Hakları Saklıdır.
| Yasal Uyarı |