Aşırı Ter Nedenleri

Aşırı terlemenin nedenleri nedir, neyin belirtisidir? Başın terlemesi nasıl geçer? Gece terlemesi için bitkisel çözüm var mıdır? Aşırı terleme nasıl önlenir, tedavisi için hangi doktora, bölüme gidilir?

Normalde terleme vücut ısındığı zaman görülen bir durumdur. Vücut sıcaklığı herhangi bir neden bağlı olarak artarsa, beyinde hipotalamus bölgesi (termostat gibi) bunu hisseder ve sempatik sinirlerle ter bezlerine uyarı gönderir. Ter bezlerinden salınan ter fizik kuralları gereği deriden sıcaklık alarak buharlaşır ve vücudun aşırı ısınması düzelir.

Olağan (normal) terleme nedenleri

Havanın sıcak olması, aşırı nem, spor yapmak, bedenen çalışmak, aşırı giyinmek, sentetik giysiler, alkol almak, sigara içmek, kahve, çay gibi sıcak içecekler, acılı-baharatlı ve sıcak yemekler, stres, heyecan vb. durumlarda terleme olması normal ve sağlıklı bir durumdur.

Aşırı (anormal) terleme nedenleri

Aşırı terleme: bölgelere göre, bögesel (lokal) terleme ve genel (generalize) terleme olarak, nedenlerine göre, birincil (primer) terleme veya ikincil (sekonder) terleme olarak sınıflara ayrılır.

Bölgesel (yüz, el, koltuk altı, ayak) aşırı terleme nedenleri

Bölgesel terleme: yüz, el, koltuk altı, ayaklarda ortaya çıkar. Bir veya birkaç bölgede aynı anda olabilir. Başka bir hastalığa bağlı değildir. Yapılan tüm tetkikler normaldir. Ter bezleri yapısı, sayısı, büyüklüğü normaldir.

Bölgesel aşırı terlemenin nedeni terlemeyi ayarlayan sempatik sistemde ayar bozukluğu olmasıdır. Bu kişilerde sempatik sistem aşırı duyarlı ve fazla çalışmaktadır. Aşırı çalışmaya bağlı ter üretimi fazladır.

Bölgesel aşırı terlemenin özellikleri

Toplumda 100 kişiden 2-3 kişide görülür. El ve ayak terlemesi genellikle çocukluk döneminde başlar. Koltuk altı ve yüz terlemesi genellikle ergenlik döneminde başlar. Genel olarak erkek ve kadınlarda eşit oranda rastlanır. Vakaların %40 ında aile hikayesi (genetik, irsi geçiş) vardır. Her mevsimde olur, ancak sıcak mevsimlerde daha belirgindir. Bazılarında 35-40 yaşından sonra biraz azalsa da hayat boyu devam eder. Heyecan, stres gibi psikolojik uyarılarla (bazen aklınıza gelmesi ile) başlayabilir. Genellikle uykuda olmaz, uyandıktan bir süre sonra başlar.

Genel (yaygın) aşırı terleme nedenleri

Genel terleme: vücudun tamamında (gövdede) ortaya çıkar. Başka bir hastalığa, kullanılan ilaçlara, bazı fizyolojik durumlara bağlı olabilir. Beyinde bulunan ısı düzenleme merkezini, beyinden uyarıyı ter bezlerine ileten sempatik sistemi veya ter bezlerini etkileyen durumlar vücudun tamamında, yaygın aşırı terlemeye neden olabilir.

(1) Obezite-aşırı kilo, menopoz, ateş basması, menstrüasyon-adet dönemi, ergenlik dönemi, sıcak çarpması, sıcak yorgunluğu, şiddetli ağrı, ilaç yoksunluğu vb. durumlar,
(2) Aspirin, ağrı kesiciler, antidepresanlar, östrojen, morfin vb. ilaçlar,
(3) Hipertiroidi (zehirli guatr), karsinoid sendrom, feokromositoma, akromegali, diabet-hipoglisemi vb. hormon hastalıkları,
(4) Vücut sıcaklığını yükselten (ateş yapan): grip, tüberküloz, kronik bronşit, pnömoni (zatürre), kistik fibrozis, apse, sıtma, AIDS-HIV, romatizmal ateş, böbrek ve karaciğer hastalıkları, Hodgkin hastalığı ve bazı kanserler,
(5) Bazen de sempatik sistemin ayar bozukluğu veya fazla çalışması genel (yaygın) aşırı terlemeye neden olabilir.

Uykuda (gece) terleme nedenleri

Yukarıdaki nedenler dışında: yatak odasının aşırı sıcak olması, fazla örtünme, yatmadan önce sıcak içecek içilmesi, acı gıda yenilmesi, egzersiz yapılması, stres, kabus görme, uykuda yürüme, uyku apnesi vb. gece terlemesine neden olabilir.

Genel (yaygın) aşırı terlemenin nedenini tespit etmek için mutlaka muayene, tetkik ve araştırma yapılması gereklidir.

Terleme.Com © Tüm Hakları Saklıdır.
| Yasal Uyarı |