Klipsli ETS Ameliyat Riskleri

Klipsli ETS ameliyatının tehlikeleri, riskleri nelerdir? Komplikasyonları var mıdır? Göğüs boşluğunda hava kalması önemli midir? Göz kapağı düşmesi tehlikesi var mıdır?

Klipsli ETS tedavisi oldukça güvenli bir yöntemdir. Ancak nadir de olsa her cerrahi işlemde görülebilen bazı risklerin, komplikasyonların olma ihtimali vardır.

Standart Komplikasyonlar …

Çok az ihtimal de olsa, (%1’in altında) her ameliyatta standart riskler görülebilir. Bu riskler arasında, alerjik reaksiyonlar, kanama, komşu organ yaralanması, enfeksiyon (mikrop kapması), emboli vb komplikasyonlar sayılabilir. Bu riskler için gerekli tedbirler alınmaktadır.

Klipsli ETS yapılan vakaların genç ve sağlıklı olması, cerrahi süresinin kısa olması, işlemin fazla travma oluşturmadan küçük kesilerden yapılması, organlara müdahele edilen bir işlem olmaması vb nedenlerle bu riskler daha da azalmaktadır.

Özel Komplikasyonlar …

Göğüs boşluğunda hava kalması: 100 kişiden 4-5 kişide ameliyatta içeriye verilen tıbbi havanın bir kısmı içeride kalabilir. Sıklıkla birkaç günde kendiliğinden kaybolur veya rahatsız ederse iğne ile boşaltılabilir. Genellikle problem yaratmaz, nadiren dren (göğüs tüpü) konulması gerekebilir.

Akciğer yaralanması: Önceden geçirilen, zatürre (pnömoni), bronşit, tüberküloz gibi akciğer hastalıklarına bağlı, ameliyat öncesi tespit edilemeyen yapışıklık olabilir. Ameliyat bölgesine ulaşmak için bu yapışıklıkların açılması gerekir. Bu yapışıklık genelde problemsiz açılabilirken, çok nadiren (binde 2-3) açılırken akciğerde küçük delinmeler olabilir. Bu kişilerde ameliyatta dren (göğüs tüpü) konulması, nadiren akciğere dikiş konulması gerekebilir ve yatış birkaç gün uzayabilir.

Spontan pnömotoraks: Sigara içenlerde, amfizem ve büllöz akciğer hastalığı olanlarda (binde 2-3) ameliyat sonrası veya bir iki gün sonra aşırı öksürük ve balgam kurumasına bağlı akciğer üzerindeki küçük baloncuklar patlayabilir. Yatarak dren (göğüs tüpü) konularak tedavi gerekebilir.

Horner Sendromu: Göz bebeği küçülmesi ve üst göz kapağının biraz aşağıda kalması (düşmesi) durumudur. Bu risk vakalarımızda görülmemiştir. Ancak yüz terlemesi ve kızarması için yapılan ameliyatı sonrası 100 kişiden 1 kişide görülebildiği, genellikle geçici olduğu ve bazen (binde 3) kalıcı olabildiği belirtilmektedir. El terlemesi ve koltuk altı terlemesi için yapılan ameliyatlarda bu risk yoktur.

İnterkostal nöralji: bazen (%1 den az) girilen bölgedeki kaburganın ve kaburga sinirinin ameliyattan etkilenmesine bağlı ağrı oluşabilir. Bu ağrılar nadiren 3-6 hafta sürebilir.

His kaybı: bazı vakalarda (%1) ameliyat yarası bölgesinde, bazen de göğüs bölgesine doğru his kaybı olabilir. Bunun nedeni deride bazı yüzeysel sinirlerin kesilmek zorunda olmasıdır. His kaybı yaklaşık 6 ay içinde düzelmektedir.

Terleme.Com © Tüm Hakları Saklıdır.
| Yasal Uyarı |