Klipsli ETS Ameliyat Sonrası

Klipsli ETS ameliyatı sonrası neler olabilir? Tekrar etme ihtimali nedir? Klipslerin bir zararı var mıdır? Ameliyatın yan etkisi olur mu? Yan etki olursa ne yapabilirim? Refleks terleme nedir?

Ameliyat sonrası terleme tamamen duruyor mu?

Ameliyat sonrası sadece problem olan bölgenin terlemesi durur, vücudun terlemesi durmaz. Vücudun diğer bölgeleri terlemeye devam eder ve normal terleme ihtiyacı bu bölgelerden karşılanır.

Ameliyat sonrası terleme ve yüz kızarması tekrar eder mi?

Ameliyat sonrası etkili olsa bile, yüz ve el terlemesi vakaların %1-2 sinde, koltuk altı terlemesi vakaların %3-4 ünde, yüz kızarması vakaların %5-6 sında tekrar başlayabilir. Bunun nedeni bazı kişilerde vücudun yeni yan yollar oluşturmasıdır. Bu tekrarlar genellikle hafif şiddette olur.

Klipslerin bir zararı var mıdır?

Klipslerin vücuda bir zararı ve olumsuz etkisi yoktur, ömür boyu kalabilirler. Büyüme, gelişme, hamilelik ve doğuma etkisi yoktur. Sonradan çıkarılması gerekmez. Özel yapısı nedeniyle düşmez, kaymaz, hareket etmezler. Kontrol cihazlarından geçerken ötmezler. Klipsler titanyum olduğu için MR (emar) çekilebilir.

Klipsli ETS ameliyatının yan etkileri var mıdır?

Klipsli ETS ameliyatı sonrası belirli bölgelerde terlemenin durmasına bağlı bazı yan etkilere neden olabilir. Yan etki ihtimalleri ameliyatın uygulandığı bölgelere göre değişebilir. Bu sitede açıklanan yan etki oranları kendi vakalarımdan edindiğim deneyimlere dayanılarak verilmiştir.

El veya koltuk altı terlemesi ameliyatı yan etkileri …

  • Refleks terleme: %2-3 vakada şiddetli, %6-7 vakada hissedilir derecede refleks terleme yan etkisi olabilir.
  • Ellerde kuruluk: %8-10 vakada ellerde kuruluk yan etkisi olabilir.
  • Halsizlik, yorgunluk: %1 vakada halsizlik, yorgunluk yan etkisi olabilir.

Yüz terlemesi ve kızarması ameliyatı yan etkileri …

  • Refleks terleme: %7-8 vakada şiddetli, %10-12 vakada hissedilir derecede refleks terleme yan etkisi olabilir.
  • Tadımsal terleme: %2-3 vakada yemek yerken, acı ve ekşi gıdalarla yüz ve kafa bölgesinde terleme olabilir.
  • Ellerde kuruluk: %8-10 vakada ellerde kuruluk yan etkisi olabilir.
  • Yüz ve kafa bölgesinde kuruluk: Cildi kuru, yağlı olmayan %4-5 vakada yüz ve kafa bölgesinde kuruluk olabilir.
  • Saç dökülmesi: Yayınlara göre (vakalarımızda olmadı) %1 altında saç dökülmesi olabilir.
  • Nabız sayısında azalma: %3-4 vakada nabız sayısı hafif azalabilir.
  • Halsizlik, yorgunluk: %1-2 vakada halsizlik, yorgunluk yan etkisi olabilir.

Yan etkiler çok rahatsız eder mi, geçer mi?

Klipsli ETS ameliyatının en fazla rahatsız eden yan etkisi refleks terlemedir. Diğer yan etkilere bağlı önemli oranda rahatsızlık hissedilmemektedir. Örneğin ellerde ve yüzde kuruluk için nemlendirici krem kullanmak rahatsızlığı çok azaltır. Halsizlik, yorgunluk için vitamin kullanılması şikayeti giderebilir. Tadımsal terlemenin tehlikesi yoktur, ancak çok rahatsız ederse ilaç verilebilir. Nabız sayısı azalması genellikle 6 ay içinde normale dönmektedir.

Refleks terleme yan etkisi nedir?

Refleks terleme tepkisel bir terleme şeklidir. Vücudun bir bölgesinde terlemenin durmasına tepki olarak başka bölgelerde terlemenin artması durumudur. Tamamlayıcı terleme, kompensatuvar terleme (compensatory hyperhidrosis) de denilir.

ETS ameliyatında sadece aşırı terleme olan bölgenin terlemesi durdurulur. Diğer bölgeler terlemeye devam eder. Belirli bölgede terlemenin durmasına tepki olarak, bazı kişilerde terlemeye devam eden bel, karın, kalça, bacaklar gibi bölgelerde (genellikle bel ve göbekte) terleme artabilmektedir.

Refleks terleme, hafif ve hissedilir derecede ise önemli bir rahatsızlık vermez. Ancak şiddetli ise kişiyi oldukça rahatsız edebilir. Birden fazla bölgeyi içine alan ameliyatlarda refleks terleme oranları ek bölge ile birlikte artabilir.

Refleks terlemenin şiddeti ameliyattan önceki terlemenin derecesine bağlı değildir. Ameliyattan önce ne zaman terleme oluyorsa benzer durumlarda olur. Kimlerde olacağı önceden tahmin edilemez.

Hafif refleks terleme olanlarda herhangi bir tedavi gerekmez. Hissedilir refleks terleme olanlarda genellikle bir tedavi gerekmez, ancak bazen ilaç verilmesi rahatlatıcı olabilir. Şiddetli refleks terleme olanlarda mutlaka bir yardım gerekir.

Şiddetli refleks terleme sadece sıcak dönemlerde oluyorsa ilaç tedavisi verilebilir. Normal hava sıcaklığında şiddetli terleme oluyorsa ilk 6 ay içinde klipsler alınmalıdır.

Klips konulmadan ameliyat olanlarda refleks terlemeden geri dönüş olmaz. Klipslerin alınma zamanı geçen vakalarda veya klips konulmadan yapılan ameliyatlarda görülen şiddetli refleks terleme için son zamanlarda sinir birleştirme ameliyatları denenmeye başlamıştır. Sonuçları hakkında kesin yorum yapılamasa da bu ameliyatları yapan hekimlere danışılması uygun olur.

Klipsler ne zaman alınmalıdır?

Klipslerin alınması ve geri dönüş hakkında birçok farklı görüş ve yorum mevcuttur. Türkiye de en fazla klipsli ETS ameliyatı yapan ve en fazla klipsleri alan bir hekim olarak deneyimlerim aşağıdadır.

Klipsleri ameliyattan sonra ilk 3 (üç) ayda alınan vakaların tamamında geri dönüş olmaktadır. İlk 3-6 ay arasında vakaların %90 ında geri dönüş olmaktadır. İlk 6-12 ay arasında klipsleri alınan vakların %50 sinde geri dönüş olmaktadır. 12 aydan sonra geri dönüş ihtimali yok denecek kadar azdır.

Bu sonuçlara göre şiddetli refleks terleme olan vakaların ameliyat sonrası ilk 6 (altı) ay içinde klipsleri aldırmak için karar vermesini öneriyorum. Klipsler alındıktan sonra tam geri dönüş (refleks terlemenin geçmesi ve eski problemin başlaması) 6-7 ay süre almaktadır.

Terleme.Com © Tüm Hakları Saklıdır.
| Yasal Uyarı |