Klipsli ETS Nasıl Yapılıyor?

Klipsli ETS genel anestezi ile mi yapılır? Ameliyatta nereden kesilir? Ne kadar sürer? Etkisi ne zaman başlar? Ağrı olur mu? Hastanede ne kadar kalmak gerekir? Normal hayata ne zaman dönülür?

Klipsli ETS ameliyat tekniği nedir?

Ameliyat genel anestezi (tam uyuma narkozu) ile yapılır. Lokal anestezi ile yapılmaz.
Göğüs boşluğunda bulunan sempatik sinirlere ulaşmak için koltuk altlarından girilir.
Kalem girecek kadar (1 cm) iki küçük delik açılır. Deliklerin birinden 4 mm çaplı kamera ilerletilir.
Kamera hem içeriyi aydınlatır, hem de görüntüyü monitörde izlemeyi sağlar. Diğer delikten monitördeki görüntüye bakarak, özel klips uygulayıcısı ilerletilir. Sempatik sinir 5 mm titanyum klips ile sıkıştırılır.
Ameliyat esnasında akciğer söndürülmez. Normal şartlarda göğüs tüpü (dren) konulmaz.
Cerrahi süresi ortalama 25-30 dakikadır. Laparoskopi, diz artroskopisi gibi bir işlemdir.
Ameliyat öncesi hazırlık ve ameliyat sonrası derlenme dahil yaklaşık bir saat vakit alabilir.

Ameliyat hangi taraftan yapılır, etkisi ne zaman başlar?

Sağ ve sol tarafın sempatik sinirleri ayrı ayrıdır. Kişinin isteğine göre tek veya çift taraflı yapılabilir. Ne tarafa yapılırsa o tarafa etkili olur. Ameliyatının etkisi yapıldığı anda başlar.

Her bölge için ayrı ameliyat mı gerekiyor?

Klipsli ETS ameliyatı yüz, el ve koltuk altı bölgeleri için yapılır. Bu bölgelerin hepsi için ameliyat yeri ve şekli değişmez. Her bölge için ayrı ameliyat gerekmez. Tek ameliyatla tüm bölgelere müdahale edilebilir.

Ameliyatta dikiş konuluyor mu, iz kalıyor mu?

Giriş yerlerine birer küçük dikiş konulur. Dikişler 7 gün sonra hastane veya başka bir sağlık kuruluşunda alınabilir. Klipsli ETS estetik bir operasyondur. Koltuk altında belli belirsiz çok küçük bir iz bırakabilir.

Ameliyat sonrası ağrı oluyor mu?

Vakaların üçte birinde ilk 3-5 saat ağrı olabilir. Rahatsız edecek düzeyde ağrı olursa, hastanede ağrı kesici yapılır. Taburcu olduktan sonra hafif ağrılar için 2 gün hap şeklinde ağrı kesici alınır.

Hastanede ne kadar kalmak gerekiyor?

Vakaların normal şartlarda bir gece hastanede kalmaları faydalıdır. Sabah kara yolu ile eve, başka şehire gidilebilir. Ancak yapılan kontrollerde problemi olmayanlar isterlerse, gece İstanbul da kalmak üzere ameliyattan 6-7 saat sonra taburcu edilebilirler. Ameliyattan 48 saat sonra uçakla seyahat edilebilir.

İşime ne zaman başlayabilirim?

Klipsli ETS için: bir gün ameliyat, bir gün dinlenme olmak üzere en az iki gün ayırmak uygundur. Ameliyattan bir iki gün sonra okula gidebilir, ofis ve büroda çalışabilirsiniz. Ağır işler ve spor için 5-6 gün dikişlerin kaynaması beklenir. Dikişler alındığında ağır işler ve spor için hiç bir kısıtlama yoktur.

Klipsli ETS ameliyatının başka olumlu etkileri var mıdır?

Klipsli ETS ameliyatı esas olarak aşırı terleme ve yüz kızarması için yapılsa da, bu problemlerle sıklıkla birlikte olan bazı durum ve hastalıkların iyileşmesine katkı sağlayabilir.

Raynaud (Reyno) hastalığı: Kılcal damarlarda daralmaya bağlı ellerde ve ayaklarda soğukluk ve morarma şeklinde görülen bu hastalık aynı anda tedavi edilmiş olur.
Sosyal fobi: Terleme ve yüz kızarması ile birlikte veya ayrı olan sosyal fobi, vakaların %70’inde geçer.
Çarpıntı: Sempatik sistemin aşırı çalışmasına bağlı kalp atış hızı (taşikardi) düzelir.
Hipertansiyon: Sempatik sistemin aşırı çalışmasına bağlı hipertansiyon düzelir.
Migren: Migren türü baş ağrısı olan hastalarda baş ağrısı sayısı azalır.

Terleme.Com © Tüm Hakları Saklıdır.
| Yasal Uyarı |