Yüz Kızarması Ameliyatı

Yüz kızarması ameliyatla nasıl geçer, nasıl önlenir? Yüz kızarıklığına ne iyi gelir? Yüz kızarıklığı tedavisi için ameliyat kalıcı çözüm olur mu? Klipsli ETS ve başarı oranı nedir? Yan etkisi var mıdır?

Ani yüz kızarmasından klipsli ETS ameliyatı ile kalıcı olarak kurtulmak mümkündür. Ameliyatla kızarmaya neden olan sempatik sinirin yüze giden bölümüne klips konularak blokaj yapılabilir.

Ameliyat Sonuçları

Klipsli ETS ameliyatı ani yüz kızarması tedavisinde oldukça etkili bir yöntemdir. Ameliyat sonrası ortalama 100 kişiden 90 kişide yüz kızarıklığı geçmektedir. 100 kişiden 5 kişide azalmakta, 5 kişide etkisiz kalmaktadır. Vakaların yaklaşık %10’unda belirli bir süre sonra kızarma tekrar edebilir.

Kızarma ile birlikte olan yanma (ısınma, sıcaklık) hissi vakaların %98’inde kaybolur. Kızarma korkusu (eritrofobi) geçer veya azalır. Kızarma ile birlikte olan sosyal fobi vakaların %70’inde geçer. Ameliyatın etkili olduğu vakalarda yüzün rengi sabah uyandığınızda veya rahat durumlarda olan renge döner.

Yıllardır süren kızarıklığın geçmesi özgüveni ve mutluluğu çok artırır. Yukarıdaki sonuçlar uyguladığım yöntem baz alınarak verilmiştir. Başarı oranı uygulanan yönteme göre değişebilir.

Yüz Kızarması ile Birlikte Aşırı Terleme varsa

Yüz kızarması için yapılan ameliyat ile, yüz terlemesi ve el terlemesi de geçer. Ayak terlemesi %60-80 ihtimalle geçebilir veya azalabilir. Koltuk altı terlemesi için aynı ameliyatta farklı bir yere daha klips konulması gerekir.

Klipsli ETS ameliyatı ani (değişken) yüz kızarmasına etkilidir. Sabit kızarıklığa etkili olmaz.

Ameliyat Kararı Nasıl Verilir?

Ani yüz kızarmasında klipsli ETS ameliyatı kalıcı etkili ve başarı oranı yüksek bir tedavidir. Psikiyatrik tedavilerden fayda görmeyen veya aşırı terleme ile birlikte olan durumlarda uygulanabilir. Ancak ani yüz kızarması hayati risk taşımaz, şikayetler ve muayene bulguları ölçülebilir değildir. Bu nedenle mutlaka ameliyat gerekli değildir. Ameliyat kararı doktor bulgusuna değil, kişinin tercihine dayanır.

Yüz kızarması ameliyatı yan etkileri nelerdir?

Ameliyat sonrası %3-4 şiddetli, %7-8 hissedilir derecede refleks terleme ve diğer yan etkiler görülebilir.

Refleks terleme …

Klipsli ETS ameliyatı sonrası bazı kişilerde: bel, karın, kalça, bacaklar gibi bölgelerde (genellikle bel ve göbekte) terlemenin artmasıdır. Hafif ve hissedilir derecede ise önemli bir rahatsızlık vermez. Ancak şiddetli ise kişiyi oldukça rahatsız edebilir.

Yüz kızarması için ETS ameliyatı diğer yan etkileri …

Ellerde kuruluk: 100 kişiden 10 kişide rahatsız edebilir ve nemlendirici krem kullanmak gerekebilir.
Yüz ve kafa bölgesinde kuruluk: Cildi yağlı olmayan bazı kişilerde (%4-5) görülebilir ve nemlendirici kullanmak gerekebilir.
Saç dökülmesi: Vakalarımda olmadı ancak, yayınlara göre çok nadiren saç dökülmesi olabilir.
Tadımsal terleme: Bazı vakalarda (%2-3) acı ekşi yemekle yüz ve kafa bölgesinde terleme olabilir.
Nabız sayısında azalma: Bazı vakalarda (%3-4) nabız sayısı hafif azalabilir. Genellikle 6 ay içinde geçer. Egzersiz toleransını etkilemez ve bazı aritmilere faydası olabilir.
Halsizlik, yorgunluk: Bazı vakalarda (%1-2) vitamin takviyesi gerektiren halsizlik olabilir.
NOT: bu oranlar kendi vaka tecrübelerime göre verilmiştir.

Yüz kızarmasında ameliyat için yaş sınırı var mıdır?

Yüz kızarması ve yüz terlemesi için en uygun ameliyat zamanı 20-40 yaş arasıdır. Hormonların dengelenmesi (ergenlik dönemi), kişiliğin oturması, kaygılar için bilinçli değerlendirme yapılabilmesi, yan etki olursa tolere edilebilmesi için 20 yaşın altında ameliyat önerilmez. 40-50 yaş arası vakanın durumu ve diğer hastalıklar iyice araştırılmalıdır.

Terleme.Com © Tüm Hakları Saklıdır.
| Yasal Uyarı |