Yüz Kızarması Nedenleri

Yüz kızarıklığı, yanması neden olur? Yanak kızarması nedenleri, sebepleri nelerdir? Spor, soğuk, sıcak, sosyal fobi, heyecan, kaygı, hastalık kızarma yapar mı? Psikolojik midir?

Yüz kızarması; utanma, mahcup olma, suçluluk, suç işleme, kızgınlık, telaş, heyecan gibi duygu durumlarında doğal bir vücut tepkisi şeklinde ortaya çıkabilir. Yüz kızarmasının böyle önemli duygu durumlarında ortaya çıkması ve duygu durumu geçtikten kısa bir süre sonra kaybolması normal ve kabul edilebilir bir durumdur.

Ani duygu durum değişikliğinde adrenalin hormonu salgılanır ve vücut ısısı ani olarak artar. Vücudun ani artan sıcaklığı sempatik sistemi uyarır. Sempatik sistem yüzün kan damarlarını genişleterek kanı ısınmış kanı yüz bölgesine gönderir. Böylece yüzde ısınma hissi (sıcaklık) ve yüz kızarması ortaya çıkar.

Ani Yüz Kızarmasının Nedenleri

Ani yüz kızarmasının nedeni bazı kişilerde sempatik sistem normalden fazla çalışması ve aşırı (hassas) duyarlı olmasıdır. Bu kişilerde duygu durumlarının dışında, günlük hayatta karşılaşılan basit olaylarda bile sempatik sistem kendiliğinden çalışmaya başlar.

Önemli bir duygu durum değişikliği olmadan, günlük hayatta karşılaşılan basit olaylarla ortaya çıkan ve kişinin günlük yaşantısını etkileyen yüz kızarıklığına yüz kızarması hastalığı (facial blushing) denilir.

Ani Yüz Kızarması Kimlerde Görülür?

Yüz kızarmasında ana rolü oynayan sempatik sinir sistemi bizim bilinçli kontrolümüzde olmayan ve duygusal uyarılarla çalışan bir sistemdir. Hastalıklara bağlı olmayan (nedensiz) ani yüz kızarıklığı sempatik sinir sistemi aşırı çalışan veya anksiyete (kaygı) problemi olan kişilerde görülür. Bu kişilerde sempatik sistem duygusal uyarılara karşı çok hassas ve duyarlıdır.

Ani yüz kızarması erkek ve kadınlarda eşit oranda rastlanır. 10-20 yaş arasında anksiyete, sinirlilik ve hormonal aktiviteye bağlı olarak daha fazla görülebilir. Bazı kişilerde yüz kızarıklığı hiperhidroz denilen bölgesel aşırı terleme (yüz terlemesi, el terlemesi, koltuk altı terlemesi gibi) ile birlikte bulunabilir.

Diğer Yüz Kızarması Nedenleri

Alkol almak, sıcak ve baharatlı yemekler, sıcak içecekler, ani olarak sıcak veya soğuk ortama girmek, aşırı sıcak hava, sıcak banyo, ateş yükselmesi, spor yapmak ve menopoz yüz kızarmasına yol açabilir.

Akne vulgaris (sivilce) ilaçları, bazı diabet, hipertansiyon, anjina, osteoporoz ve kemik hastalıkları, meme ve prostat kanseri ilaçları, gıdalara katılan bazı koruyucu kimyasallar yüz kızarması yapabilir.

Rosacea (roza) hastalığı genellikle yanaklar, alın ve burun bölgesinde sabit yüz kızarmasına neden olabilir. Rosacea yüzde inflamasyon ve yüz damarlarında geçmeyen (kalıcı) genişleme ile seyreden bir cilt hastalığıdır. Tek başına veya birincil (ani) kızarma ile birlikte olabilir.

Karsinoid sendrom nadir görülen ve yüzde peryodik kızarıklığa neden olan bir hastalıktır. Bu hastalıkta yüz kızarıklığı her seferinde 20 dakika kadar sürer ve beraberinde mide ağrısı, çarpıntı ve ishal eşlik edebilir.

Terleme.Com © Tüm Hakları Saklıdır.
| Yasal Uyarı |