Yüz Kızarması Sorunu

Yüz kızarması zararlı mıdır? Yüz, yanak, boyun, kulak kızarması nasıl oluşur? Öfkeyle, utanmayla, sporda, soğukta, sıcakta kızarma olur mu? Sosyal fobi, yüz kızarıklığı korkusu nedir?

Yüz bölgesi duyguların ortaya çıktığı bir bölgedir. Sevinç, üzüntü, kaygı, kızgınlık, utanma gibi duygular, yüzdeki ifadenin ve yüz renginin değişmesi ile kendini belli edebilir. Bazen yüzün görüntüsü kişiyi zor durumlara sokabilir. Duyguların saklanması gereken durumlarda, yüzde farklı bir görüntü sosyal ve mesleki problemlere yol açabilir.

Aniden ortaya çıkan yüz kızarıklığını çevrede bulunanlar yanında, yüzünde oluşan sıcaklık (ısınma) nedeniyle kişi kendisi de hisseder. Ani yüz kızarması sıklıkla yanaklarda ve yüz ön bölgesinde ortaya çıkar. Bazen kulaklara, boyuna, göğsün üst bölgesine de yayılabilir.

Ani Yüz Kızarması Hangi Durumlarda Ortaya Çıkabilir?

Sokakta biriyle karşılaşınca, alıveriş esnasında, ev dışı yemeklerde, güneşe çıkınca, soğuk veya sıcak ortama girince, spor yaparken, öne, aşağıya doğru eğilme ile, bazen başka kişilerin hiç etkilenmediği basit olaylarla ortaya çıkabilir. Gün içinde (her durumda) sık sık olabilir ve uzunca süre devam edebilir.

Ani Yüz Kızarması Hangi Problemlere Neden Olur?

Yüz kızarması duygu durumu değişikliği olmasa bile, kişiyi utangaç veya öfkeli gösterebilir. Karşı cinsle iletişim durumunda yanlış anlaşılmalara neden olabilir. Kişinin sosyal yaşantısını, işini ve mesleğini, kariyerini etkileyebilir. İş görüşmelerinde, iş yerinde ast ve üstleriyle ilişkilerde problemlere yol açabilir. Kişinin topluluk (toplum) önüne çıkmasını, sunum yapmasını engelleyebilir.

Kişinin endişeleri artırır ve özgüveninin azalmasına neden olabilir. Başka kişiler tarafından yanlış anlaşılmaya yol açabilir. Yalan mı söylüyor, bir şey mi saklıyor, bir hastalığı mı var, bu konuda yetersiz mi, işi yapamayacak mı, korkuyor mu, sinirli mi şeklinde duygular oluşabilir.

Eritrofobi: şimdi yüzüm kızarır veya kızaracak korkusu nedeniyle aşırı ve sürekli kaygı şeklinde ortaya çıkan bir anksiyete bozukluğudur. Kişinin yüzündeki kızarıklık hiç kimsenin dikkatini çekmese veya bu duyguyu hisseden tek kişi kendisi olsa bile biraz sonra yüzüm kızaracak diye korku olabilir. Eritrofobi denilen kızarma korkusu bazen gerçek yüz kızarması gibi hissedilebilir ve kişiyi kaygılandırabilir.

Sosyal fobi: sosyal ortamlarda veya performans gereken durumlarda eleştiri, alaya alınma, aşağılanma ve yargılanma korkusu nedeniyle aşırı ve sürekli kaygı şeklinde ortaya çıkan bir anksiyete bozukluğudur. Yüz kızarması sosyal fobi ile birlikte olabilir ve sosyal fobiye neden olabilir.

Terleme.Com © Tüm Hakları Saklıdır.
| Yasal Uyarı |