Yüz Kızarması Tedavisi

Yüz kızarması nasıl geçer, nasıl önlenir? Yüz kızarıklığına ne iyi gelir, çözümü, tedavisi için krem, bitkisel ilaçlar ne kadar faydalı olur? Psikiyatrik tedavi, psikoterapi etkili midir?

Ani Yüz Kızarması Tedavisi Nasıl Yapılır?

1) Kişisel Önlemler

Ani yüz kızarması için kişi özgüvenini artırıcı düşünce tarzı geliştirmeye çalışabilir. Kişinin kendine güveni arttıkça yüzünün kızaracağı endişesi azalır. Kişinin kendine va başkalarının düşüncelerine karşı olumlu olması, gevşeme egzersizleri, kızarmaya yönelik otomatik ve çarpıtılmış düşüncelerden uzaklaşma buna yardımcı olabilir.

2) Dermatolojik Tedaviler

Ani (değişken) yüz kızarması için: Dermatoloji Uzmanı kızarma önleyici krem, maske verebilir, kızarma küçük bir bölgede (örneğin sadece yanaklarda) ise lazer tedavisi uygulayabilir.

3) Psikiyatrik Tedaviler

Yüz kızarmasında psikiyatrik tedaviler için önce Psikiyatri Uzmanına başvurulur. Psikiyatrik destek almak kişinin yüz kızarmasına verdiği anlamı ve yaşadığı (çarpıtılmış) duyguların nedenini anlaması açısından önemlidir. Ayrıca varsa sosyal yetersizlik duygusu ve fobiler değerlendirilir.

Pskiyatri Uzmanı tanı koyduktan sonra genellikle Anksiyete ilaçları, Antidepresanlar, Beta blokerler, Alfa adrenerjik agonistleri gibi ilaçlarla yüz kızarmasının tedavisinde yardımcı olabilir.

Psikiyatri Uzmanı ilaç tedavisi yanında uygun görürse psikoterapi için Psikologa yönlendirebilir.

Psikoterapi seansları ile çarpıtılmış düşüncelerden kurtulma yolları bulunmaya çalışılır. Sosyal fobili kişiler başta olmak üzere anksiyeteli (yoğun kaygılı) kişilerde psikoterapi ile iyi sonuç alınabilir.

Yüz kızarmasının nedenine göre Bilişsel davranış terapisi (CBT), Solunum teknikleri, Düşüncelerin değiştirilmesi, Korkularla yüzleşme, Klinik hipnoterapi (hipnoz), Paradoksal niyet gibi psikoterapi teknikleri kullanılabilir.

4) Klipsli ETS Ameliyatı

Ani (değişken) yüz kızarması için: Göğüs Cerrahisi Uzmanı tarafından klipsli ETS ameliyatı yapılabilir.

Diğer Yüz Kızarmaları Nasıl Tedavi Edilir?

Yüz kızarıklığı eğer sıcak ve baharatlı yiyeceklerle, alkol alma ile, sporla, sıcak ve soğuk ortam değişikliği ile tetikleniyorsa bunlardan kaçınmak belirtileri kontrol edebilir.

Ergenlik döneminde (20 yaş altı) anksiyete, sinirlilik veya hormonal aktiviteye bağlı görülen ani (değişken) yüz kızarması için: bir şey yapmaya gerek yoktur, zamanla ortadan kaybolabilir. Sosyal ve psikolojik olarak çok sıkıntı oluşturuyorsa psikiyatrik tedaviler faydalı olabilir.

Eğer yüz kızarması başka bir duruma veya hastalığa bağlı ise (rosacea, menopoz, hamilelik, karsinoid sendrom vb.) öncelikle ilgili uzman tarafından bu durumun tanısı konulup tedavisi yapılabilir.

Yüz kızarması bazı hastalıkların (diabet, kolesterol yüksekliği, akne vb) tedavisinde kullanılan ilaçlara bağlı ise ilgili hekime danışılır.

Sabit yüz kızarması için: Dermatoloji Uzmanı kızarma önleyici krem, maske verebilir, lazer tedavisi uygulayabilir.

Terleme.Com © Tüm Hakları Saklıdır.
| Yasal Uyarı |